В здравеопазването не може да се говори само за приходи и разходи
Специализираните болници имат място в системата на здравеопазването, но като им се даде възможност за повече интердисциплинарни дейности - запазвайки своята специфика в тях да може да се лекува комплексно. Това заяви по повод лансираните напоследък идеи за преструктуриране на здравните заведения управителят на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник д-р Александър Алексиев. Той не е информиран за намеренията на ръководството на министерството на здравеопазването спрямо специализираните болници, но смята, че 6 –те здравни заведения в страната за лечение на белодробни заболявания имат своето важно място в структурата на здравеопазването. Не го казвам, защото ръководя такава болница, нито от гледна точка на сравнително високия процент на заболеваемост от туберкулоза, а защото 4 % от смъртността в света се дължи на белодробни болести, обясни той.
Болниците като нашата трябва да разширят полето на дейност и да се търсят варианти за интердисциплинарни комуникации, защото ние имаме много общо с гръдната хирургия, с продължителното лечение и рехабилитация и др. области, смята д-р Алексиев Според него всички пациенти на Белодробната болница се нуждаят и от курс на дихателна рехабилитация, която е в основата на процеса на долекуване не само на белодробната патология, но и след хирургия, след продължителна механична вентилация (изкуствено дишане), след сърдечни заболявания и сърдечна хирургия
Д-р Алексиев многократно е коментирал нуждата от форма на финансиране на лечението на пациенти с комбинирана патология, каквито са много от лекуваните в белодробната болница. Според него диагностично свързаните групи, за въвеждането на които се обяви здравният министър Божидар Нанев, са перстпективна методика.
Като по-обхватни от клиничните пътеки, групите няма да се отнасят само до отделната диагноза или определената нозология (профилни болести – напр. белодробни, кардиология или др.) а ще отчитат интердисциплинарни проблеми. Според него обаче въвеждането им ще бъде процес, който изисква ресурс и време за структуриране на всяка диагностична група. Необходимо е да се уточни какво ще влиза в нея, алгоритъмът на работа, остойностяването и всичко това да се разпише подробно. Темата се коментира в медицинските среди от тодини и в професионалнен, и в управленски аспект, но поради трудоемкостта на създаването, процесът е отлаган във времето, комeнтира д-р Алексиев. Като лекар, ощетен от недофинансирането на здравеопазването и заради несъбираните от всеки българин здравни вноски, д-р Алексиев приветства всяка дисциплинираща мярка, която би довела до повишаване на събираемостта. Той обаче смята, че добре трябва да се прецени какъв е съставът на огромната група българи, които не плащат здравни здравни осигуровки. Според него е нужно да се изясни дали това са финансово обезпечени тарикати, които не искат с да си плаща; дали са хора с доходи под социалния минимум и не могат да си плащат; дали са живеещи извън пределите на странта и се осигуряват здравно другаде. Той е категоричен, че държавата не бива да абдикира от социалните си функции и следва да запази сериозен дял в управлението на здравните заведения, като гарантира здравеопазване на всеки човек. В здравеопазването не може да се говори само за приходи и разходи, човешкият живот е безценен и трябва да се подхожда преди всичко по човешки, обобщава управителят на Белодробната болница.