Страхът от джебчиите не е оправдание за липсата на документ
Глоба до 300 лева може да плати всеки, който при проверка не представи документ за самоличност. Всеки представител на полицията има право да изиска удостоверяване на самоличността с документ, припомнят от полицията.
Оправданието на хората, че от страха да не бъдат обрани от джебчии, повечето не носят в себе си дори личните си карти не е състоятелно, са категорични от Охранителна полиция.
Служителите на реда съветват всеки, който се притеснява от обир, да приспособи малък калъф за документи и пари и с конец и безопасна игла да го прикачи към дрехата си. Правилното съхранение и опазването на документите за самоличност е персонална отговорност на всеки, са категорични полицаите.
Ако някой загуби личната си карта или бъде обран, трябва по най-бързия начин да сигнализира за това в Областната дирекция на МВР или в най-близкото поделение на вътрешното министерство. За изгубен или откраднат документ временно се дава бележка. Съществува алтернатива за тези, които не желаят да удостоверяват самоличността си с този документ. Тогава за проверка на самоличността може да бъде ползван паспорт за пътуване в чужбина или шофьорска книжка. Ако обаче лицето не носи в себе си никакъв документ за самоличност може да се наложи да бъде отведено за справка в полицията и дори да му бъдат взети отпечатъци, отбелязват експертите. Ако сте с още някого и нямате документ за самоличност, другият човек също може да гарантира за вас.
Тогава обаче и гарантиращият се проверява и той задължително трябва да има лична карта, паспорт или шофьорска книжка, обясняват от полицията. Невъзможно е човек без документ да гарантира самоличността на друг без документ. Помнете, че ако загубите или унищожите документ за самоличност глобата е от 20 до 150 лева.
Ако сте жертва на джебчии трябва да посетите най-близкото до инцидента РПУ, където се дават пълни обяснения за случилото се. От полицията съветват да не се лъже, когато един документ е изгубен или унищожен поради небрежност с довода, че е бил откраднат, тъй като в тези случаи може да има определени последици.
Работещите в министерствата на отбраната, външните работи или на транспорта могат да бъдат проверени освен от полицията и от органите на съответното министерство, в което работят. Контрольорите от градския транспорт също могат да поискат лична карта, за да съставят акт на нередовен пътник. В тези случаи обаче всеки може да поиска от служителя на градския транспорт да се легитимира с всички нужни документи, а дори и да отиде с него до управлението, за да се докаже дали това не е контрольор-менте, информират криминалистите – охранители. Не забравяйте, че при изгубена или открадната лична карта всеки можете да се легитимирате с паспорта си или с шофьорската си книжка. Ако при такива случаи държите веднага да имате лична карта, това може да стане и за един ден при подаване на заявление за експресна поръчка, поясняват от пресцентъра на полицията.