Водата за битови нужди в Перник да поскъпне с около 15 процента е поискало ръководството на ВиК от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, каза управителят на дружеството инж. Димитър Захариев. Цената на живителната течност не е променяна вече две години. Но независимо от всичко това, стойността на водата и сега не е съвсем ниска и това принуждава населението да прави икономии. Пазарната икономика действа в пълна сила при нас. Над 90 на сто от консуматорите имат водомери и харчейки повече вода, те трябва и да плащат повече. Това също е икономически лост, който кара хората да икономисват вода за битови нужди. Предполагаме, че ако се увеличи цената й, потреблението ще спадне. С каква сума ще поскъпне водата в пернишко в крайна сметка ще реши водният регулатор, каза още управителят на ВиК.
Той обясни, че за Перник проект за реконструкция и модернизация на водопроводната мрежа предстои да се изработи от представители на програма ИСПА., по която се осигурява финансирането. Изготвянето на проектите става след съответни проучвания, което включва залагането на датчици, които показават по кой уличен водопровод какви количества вода достигат и на базата на това се правят по-различни оразмерявания, докато ние правим това теоритечно по българските нормативи. В края на месец февруари е доставено необходимото оборудване от експертите на ИСПА за извършване на проучванията и те по-всяка вероятност ще бъдат финализирани до края на тази година.
Инж. Захариев сподели, че Перник се нарежда на едно от първите места по загуби на вода. 75 на сто от падаваната от язовир "Студена" вода изчезва. ВиК не получава плащания за около 1,3 млн. кубика живителна течност. Това е един от основните проблеми на дружеството, но те пък се стремят да отстраняват авариите възможно най-бързо. Загубите ще се намалят обаче само след основен ремонт на водопреносната мрежа.