Тя предвижда убитите във войната по пътищата да са с 40% по-малко
Намаляване с 40% на убитите и с 20% на тежко ранените при пътни инциденти предвижда Стратегията за подобряване безопасността на движението
Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата излезе с предложения за промени в Закона за движение по пътищата
На заседание на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, чийто председател е министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, днес бяха разгледани предложения за нови текстове към Закона за движение по пътищата, проект за Стратегията за подобряване на безопасността на движението за периода 2011–2020 г. и информация за пътно-транспортната обстановка през първите шест месеца на годината.
От началото на годината до 30 юни при тежки пътни инциденти са загинали 346 души, което с 13,6 пъти по-малко от преходната гадина, а ранените са 3576, каза министър Цветанов.
Предложени са и нови текстове към Закона за движение по пътищата - завишаване на глобата на водачи, превишили скоростта, намаляване на допустимата концентрация на алкохол в кръвта за новите водачи и др. Направените предложения ще се обсъждат от междуведомствена работна група, в която ще се включат експерти на МВР, министерствата на здравеопазване и правосъдието.
Проектът на Стратегия за подобряване безопасността на движението за периода 2011-2020 г. предвижда да се постигне ефективно въздействие върху поведението на участниците в движението, да се създадат условия за подобряване безопасността на пътната инфраструктура и автомобилния парк, да се подобри медицинската помощ на пострадалите.
Основната й цел е да бъде намален броят на жертвите на пътни инциденти спрямо средните показатели за периода 2000-2009 г., а именно - убитите с 40%; тежко ранените с 20% и децата – жертви на катастрофи с 60 %.
Предвижда се още създаването на специален фонд, приходите от който ще се формират от глобите за нарушения на пътя, установени с технически средства. С постъпленията от глобите ще се обновява инфраструктурата. Това е практика, която се прилага в страните от Европейския съюз. Междуведомствена работна група, включваща представители на министерствата на вътрешните работи, здравеопазването, правосъдието, транспорта и прокуратурата ще обсъди и предложи санкциите за административни нарушения, свързани с управлението на МПС от водачи под въздействието на алкохол и други упойващи вещества.