Десет милиона лева е изравнителната субсидия, предназначена за българските училища, които в момента имат финансови проблеми. От 1 януари 2007 година разпределянет на средствата от централния към местните бюджети за дейност "образование" ще става на база въвеждане на единен стандарт - брой ученици. Досега размерът за нормативната издръжка на един ученик от 134 лв е бил единен за цялата страна. Сега в новия бюджет въпросният норматив е диференциран, а българските общини са разделени на четири групи. Той е различен за всяка от тях, като е взето под внимание оскъпяването за отделни общини заради горива, транспорт, отопление и т.н.
Община Перник попада в първа група, на областните центрове. Тя обаче е една от общините с най-голям брой маломерни и слети паралелки, въпреки липсата на обективни условия за това. По последните данни, с които разполагат царските депутатки, те са 71. При това положение отсега се очертава сериозен дефицит - бюджетът за образованието, преизчислен на базата на единния норматив по брой ученици, ще е с 217 000 лв по-малък в сравнение с миналата година. 30 000 лв е финансовият дефицит в община Ковачевци. За първото и второто тримесечие той ще бъде покрит без каквито и да било условия . За втората част на годината обаче, до 31 март 2007 г. местната власт в лицето на общинските съвети трябва да представи програма за оптимизиране на разходите в образованието. Тя трябва да бъде депозирана за утвърждаване от МОН и от финансовото министрество. Безплатно образование - няма издръжката на маломерните паралелки орязва средства на школата, които имат бъдеще, подлежат на развитие. Така по-добрите се превръщат в потърпевши, е становището на двете народни представителки. Пари за образование, но те ще дойдат след задължителните реформи, които трябва да станат факт след 1 януари 2007 г.
Политически обаче общият ангажимент на парламента и правителството е през 2007 година да не се пада под миналогодишната субсидия за образованието, уточниха Татяна Калканова и Теодора Дренска.