Брезничани питат за водата, използвана при обогатяването на рудата
Фирмата, заявила концесионни намерения за добив на злато в Брезник, е българска. Това разбраха присъстващите на срещата между изготвилите проекта за добив на злато от страна на фирмата, РИОСВ ,общинската администрация и съветниците от местния минипарламент, продължила до късно вечерта завчера в местното читалище "Просвещение". На срещата присъстваха и желаещи да кажат мнението си граждани, поканени независими експерти и т.н.
От страна на фирмата беше дошла „тежката артилерия" в лицето на административния директор Ина Михайлова, мениджърът по екологията Лина Варадинова, хидрогеологът инж.Колев, експертът по отпадъците Сийка Терзиева и т.н. Разбира се тук бяха и представителите на брезнишкия Инициативен комитет, който се противопоставя на изграждането на мината в града. Стана ясно,че „Трейс Рисорсиз" е регистрирана в страната по българското законодателство като част от фирмата „Юромакс Рисорсиз", който е канадска публична фирма, чийто акции са листвани на борсата в Торонто. Над сто бяха въпросите, зададени към представителите на фирмата и РИОСВ на продължилата повече от три часа публична среща.
Най-често питанията бяха във връзка с водата, която ще се ползва за обогатяване на рудата. Представителите на фирмата обясниха, че около 95 процента от нея ще е оборотна и ще се движи между два резервоара, около 2-3 процента ще е за питейни и битови нужди и два-три процента ще се добиват, за да се запази количеството на необходимата вода. Според тях запасите от вода в общината, които и без това не са големи, няма да пострадат от преработката на златото. Любопитен факт е,че всъщност златото няма да се добива в България в крайния му вид, просто защото тук не разполагаме с такава технология. Преработената и обогатена руда ще се транспортира до Пирдоп, където ще се преработва до ниво златен концентрат, а финалният етап ще се извършва в чужбина.
Друг важен момент, който се изясни на срещата е, че РИОСВ не извършва оценката за въздействие на околната среда. Тя се прави от изпълнители ,които се наемат, и на които се плаща от фирмата инвеститор - в случая „Трейс рисорсиз". РИОСВ само ръководи процедурата. Окончателната оценка се дама от експертен екологичен съвет, който се произнася и с гласуване с обикновено мнозинство предлага решение на директора на РИСВ. Тази процедура при всички положения ще отнеме около две години максимум, а след това ще стане ясно дали ще започне разработването на обекта, което , според намеренията на „Трейс Рисорсиз" ще отнеме около 4 години.
Представителите на фирмата обещаха, че в случаи на зелена светлина от РИОСВ ще прехвърлят регистрацията на фирмата в Брезник и ще наемат преимуществено местни работници, разбира се, според квалификацията и образованието им.