Екипът на проекта на Българска стопанска камара „Разработване и внедряване на информационна за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони” представи на пресконференция резултатите от проекта. На нея стана ясно, че разработената от БСК, в рамките на проекта, информационна система за оценка на компетенциите на работната сила, е публично достъпна на сайта на проекта.
MyCompetence е информационна система в областта на управлението на човешките ресурси, която обработва данни и осигурява стандартизиран обмен на информация, предоставя инструменти и други специализирани услуги за оценка на компетенциите на работната сила в България. Основните й цели са: да създаде функционална съвместимост и възможност за интегрирано използване на данни; да генерира и събере на едно място информация и ноу-хау в управлението на процесите по внедряване на компетентностния подход в развитието на човешкия капитал; да подпомогне и инициира предприемането на ефективни мерки на национално и секторно ниво в развитието на заетостта и уменията на работната сила в България; да инкорпорира добри практики от прилагането на процеса по управление на човешките ресурси; да изгради библиотека на възможностите за подпомагане на ученето през целия живот; да позволи намирането и съхраняването на публикуваните документи, а на тяхна основа с адекватни анализи да се очертават тенденции и препоръки.
Потребители на MyCompetence ще бъдат работодатели, мениджъри, специалисти по човешките ресурси, лица наети по трудово правоотношение, специалисти в МОМН, НАПОО, преподаватели от ВУЗ-ове, професионални гимназии, доставчици на услуги в областта на подбор и обучение на персонал, студенти и др.
До края на 2014 г системата ще включва 20 секторни модела/каталози с компетенции/, които ще съдържат описание и компетентностни рамки на 600 ключови за икономическите сектори длъжности. Към момента информационната система предоставя професионално компетентностни стандарти за 300 длъжности като за целта са дефинирани 3 200 знания, 2 900 умения и 3 300 компетенции необходими за успешното практикуване на длъжностите. Функционирането и ефективността на информационната система се обезпечава от Националната референтна мрежа, която обхваща 20 секторни консултативни съвета, 10 регионални центрове за оценка на компетенциите, 400 пилотни предприятия, 400 обучени и лицензирани оценители, 15 консултантски агенции. До края на годината в рамките на проекта ще бъдат обучени по ключови компетенции 2 300 мениджъри и специалисти, ще бъдат предоставени 1000 консултации и 650 обучения на работното място по методи за работа със системата.