Близо 10 милиона лева са спестили от разходите си за енергия през 2012 година потребителите на природен газ в Западна България, след като са заменили електроенергията и дизеловото гориво с природен газ. Тези сметки са направили от „Рила газ”. От компанията твърдят, че сумата е с близо 50% повече от икономиите през 2011 година. Ползването на газ е помогнало на клиентите на компанията в Благоевград, Враца, Перник и Дупница не само да намалят сметките си за отопление, но и да увеличат енергийната ефективност в училищата, детските градини, социалните заведения, жилищата и офисите.
Най-много икономии са успели да направят индустриалните потребители, които ползват синьото гориво в производството– 8 милиона лева. Следват обществено-административните сгради с 1,5 милион лева, където природният газ е най-предпочитаната енергийна алтернатива на нафтата за отопление. Домакинствата, които използват газ за готвене, топла вода и отопление вместо електричество са платили общо 125 хиляди лева по-малко.
Според направените разчети от „Рила газ”, ежегодно всяко домакинство пести над 500 лева като използва природен газ вместо електроенергия за битови нужди. Сметките в публичния и индустриалния сектор намаляват с близо три пъти, след замяната на дизеловото гориво или пропан-бутана с природен газ. За сравнение – домакинствата плащат за един киловатчас енергия, произведен със синьо гориво 10,1 стотинки. Същото количество енергия, произведено с пропан-бутан – 19,8 стотинки, а с нафта за отопление – 28,5 стотинки. Освен икономическия ефект от спестени сметки, газифицираните домакинства допринасят за подобряването на екологичните показатели на атмосферата в районите, където живеят. Основните източници на замърсяване на въздуха с прахови частици са индустриалната дейност, транспортът и интензивната употреба на твърди горива в битовия сектор, особено през зимата. Газификацията елиминира всички тези фактори. Така употребата на синьо гориво води до по-ефикасно и устойчиво използване на природните ресурси, допринася за опазването на околната среда, намаляването на емисиите и предотвратяване загубата на биоразнообразието.
Мария Василева