Тошко Кръстев стана президент на нашия ВУЗ
Бившият заместник-председател на варненската структура на СДС Тошко Кръстев е президент на Европейския политехнически университет в Перник. Той е работил и в Националната служба за сигурност.
Кръстев има висше юридическо образование по международни политически отношения. След 1989 г. той е бил заместник-председател на временен изпълнителен комитет на община, общински съветник от СДС, партиен работник на „Раковски“ 134 в София. През периода 1992-1993 г. Кръстев е в Националната служба за сигурност. След това става управител на почивната база на Министерския съвет в курорта Св. Константин и наблюдаващ резиденциите „Евксиноград“ и „Шабла“.
Информирани твърдят, че зад варненските фирми инвеститорки, които ще вложат 10 млн. лв. в новия пернишки университет, стои американски консорциум, който се занимава с недвижимо имущество. Учебното заведение обаче не е единствената сделка в Перник. Фирма „Бългериан пропъртис“ стои и зад скандална заменка в село Боснек. За нея вече е уведомена прокуратурата в Перник.
„Става въпрос за 64 дка земя в Боснек, които са заменени за сграда в град Пещера, Пазарджишко. Стойността и на двата имота е 1,2 млн. лв. Притеснява ни това, че оценките са еднакви. Сградата не е лоша, но е недостроена, а ние нямаме пари да я довършим. Имотът в Боснек пък е един от най-хубавите и се намира в центъра на Националния парк „Витоша“. Освен това той е с изградена инфраструктура“, обясни областният управител Иво Петров.
Сагата с Пернишкия университет е от 2007 г., когато кмет на града бе Антоанета Георгиева от СДС. Предполага се, че тя е намерила инвеститора по партийна линия.
Новият университет бе одобрен от правителството на ГЕРБ и той вече набира студенти. Очаква се тази година в него да учат 350 души. Преподавателският състав пък е от около 30 професори, академици и доценти.
Ректор на Пернишкия университет е проф. Христо Христов от Техническия университет във Варна. Негов заместник пък е проф. Михаил Константинов, който е един от най-добрите специалисти по изборно законодателство у нас. Той е доктор по математика и дълго време беше член и зам.-председател на Централната избирателна комисия .Преподава в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Работил е в Института по техническа кибернетика и роботика на БАН. Почетен гост и лектор в университети в Англия, Германия и Франция. Съветник е на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), сътрудник на Международната фондация за избирателни системи, координатор на ЕС за България по електронно гласуване. Заедно с други свои колеги експерти проф. Константинов пръв лансира идеята изборите за Европарламент и за Народно събрание у нас да са на една дата.