Близо 5 000 деца от шести до единадесети клас обхвана тя
Вчера представители на община Перник и Областната дирекция на полицията Перник отчетоха резултатите от проведената масирана акция за превенция при наркоманиите сред учениците от шести до единадесети клас, протекла под мотото „Аз избрах живота”. Тя бе водена от зам.-кмета по сигурността Иван Джегалски. В работата на форума се включиха и началника на РИО на МОН Ваня Коконова, директорът на Областната дирекция на полицията комисар Диян Нанов, зам.директорът на ОД на МВР Владимир Босев.
Ръководителят на проекта Анелия Дренска от Превантивно-инофрмационния център, анализира обстойно резултатите от проведената акция.
Информационната кампания „Аз избрах живота” е обхванала 4950 ученици от 198 паралелки в 29 учебни заведения с целева група от 6-ти до 11-ти клас. Дискусиите са били съобразени с възрастовите особености на учениците. Пред шестокласниците повече се говорело за никотин и алкохол, на учениците от 8 до 11 глас акцента е бил върху употребяването на наркотици, съобщи Анелия Дренска.
Това е най-мащабната кампания, провеждана сред учениците на територията на община Перник, уточни Дренска. Подрастващите са приели с интерес кампанията, чиято основна цел е да бъде ограничена употребата на дрога сред младите хора, да бъдат запознати те с последиците от посягането към наркотиците.
Будещ размисъл и тревога факт е лъснал в хода на кампанията - родителите трудно разговарят на тази „гореща” тема с чедата си и основната информация младите получават от Интернет и приятели.
В хода на кампанията лекторите са се постарали да развенчаят някои от най-разпространените митове за наркотиците. Един от тях е свързан с марихуаната. Мнозина досега са смятали, че т.н.”трева” не води към зависимост, не знаели, че тя отключва сериозни заболявания като шизофренията, че от марихуана се минава лесно към по-твърди наркотици.
Участниците във вчерашния форум адмирираха предложението на регионалния говорител на МВР Венцислав Алексов в учебните заведения да бъде въведен специален час "Социално образование”. Нуждата от него е станала ясна в хода на кампанията – учениците имали много въпроси, имали и свои проблеми, които обаче не биха споделяли с преподавателите или родителите си, но биха потърсили съвети от училищният психолог или педагогически съветник. За съжаление, припомни Алексов, има учебни заведения, в които няма психолог или той е един на 500 ученика. Именно въвеждането на специалния час „Социално оборазование би помогнал да се говори открито за социалните проблеми на подрастващите със специалисти и хора, които работят професионално в тази насока, бе становището и на останалите участници в кампанията "Аз избрах живота”. Решено бе след зимната ваканция в училищата да бъдат проведени родителски срещи, на които да бъдат прокоментирани проблемите на децата с наркотиците, тъй като възрастните не са наясно с тях.
В бъдещите дискусии да бъде включена и темата за домашното насилие, за агресията сред младите, предложи директорът на ОД на МВР комисар Диян Нанов.
По предложение на Илинка Никифорова, участниците във вчерашния форум се договориха да бъде разработена специална дълготрайна програма за антирисково поведение, която да обхваща не само проблемите, свързани с насилието и дрогата, но и опасностите, които крие интернет за младите хора.