Кметовете на населени места бяха задължени със заповед на градоначалника Андрей Андреев да осигуряват временна заетост в рамките на 10 работни дни за подпомаганите социално слаби безработни лица. Наетите ще бъдат ангажирани по дейности, свързани с поддържането на чистотата на обществените територии. Положеният безвъзмезден труд ще се отчита от управниците на селата с ежемесечни протоколи.
В задълженията на кметовете на населени места влизат и сметоизвозването и сметосъбирането на съдовете за твърди битови отпадъци, както и сключването на договорите. Те ще трябва своевременно да информират общинската фирма “Комуналстрой” за необходимостта от извозване на съдовете и ще участват в комисиите по определяне местата на контейнерите и кофите, ще дават заявки за нови съдове.
Проблемът със сметосъбирането беше обсъждан на вчерашната регулярна среща на кметовете на населени места от Община Перник. На заседанието присъстваха управителят на фирма “Комуналстрой” Ненко Темелков и представители на ръководството на предприятието. Според управниците контейнерите навсякъде са малко. Затова бе взето решение да се направи преразпределение на съдовете с цел тяхното по-оптимално използване.
Кметовете бяха натоварени и със задачата да осъществяват охрана на обществените територии, за да предотвратят образуването на неорганизирани сметища. Според тях през последните години хората са станали много нехайни. Преди десетина години дори контейнери не е имало, но хигиената е била много по-добра. Сега на всяка улица се виждат купища смет. Боклуците са опасни за здравето на населението особено през летните месеци, когато могат да станат развъдник на различни болести. Още повече, че купчините често се ползвали от децата като площадки за игра.
Направено беше и предложение да се увеличи размерът на таксата за битови отпадъци за собствениците на вили по селата. В Боснек например сумата била в размер на 1.68 лева за цялата година. Това е смешна цифра, като се има предвид, че собствениците на вили изхпвърлят по няколко колички боклуци в събота и неделя, когато идват в имотите си, каза кметът на селото Пане Панев. Според него най-добре е таксата да стане поне 10 лева на година. Това не може да се направи, като се има предвид каква медийна кампания беше организирана срещу тази такса през пролетта, обясни кметът Андреев. Според него най-добре е пред всяка къща да бъдат поставени кофи за боклук, но Общината няма средства за това.