27 души загинаха при катастрофи отначалото на 2005 година

27 души намериха смъртта си по пътищата на региона от началото на годината досега. Броят на загиналите през 2005 година е с 11 души повече от тези през 2004 година, съобщи директорът на РДВР - Перник полк. Тодор Илиев. В същото време регистрираните пътнотранспортни произшествия са с 300 повече от миналата година и до момента са 1 700.
От началото на януари досега при катастрофи са били убити 10 водачи на моторни превозни средства, 9 пешеходци и 8 пътници. Други 105 души са били ранени, като получилите травми са с 11 по-малко от предходната година. Сред ранените са 52 водачи, 27 пешеходци и 53 пътници.
Заради отчетената тревожна статистика от Министерството на вътрешните работи са изпратили писмо до РДВР за набелязване на спешни мерки за ограничаване на пътните злополуки. Съгласно разпоредбите в местната дирекция вече е изготвен план за действие. Предвидени са засилени мерки на уязвимите места в региона. Предстои да бъдат увеличени патрулите на КАТ, които ще бдят най-вече около учебните заведения. С най-голяма строгост ще бъдат наказвани водачите на моторни превозни средства, които отнемат предимство на пешеходните зони. Ще бъдат повишени и санкциите за шофиране без предпазни колани.
По-голямата част от случаите на инвалидизация е след катастрофи, следват ги битовият и трудовият травматизъм, съобщи директорът на Регионалния център по здравеопазване д-р Антоанета Григорова. Според нея още в най-ранна детска възраст малчуганите трябва да бъдат възпитавани в дисциплина като участници в движението. От друга страна при курсистите, които в момента карат курсовете за шофьори трябва да се наблегне на възможностите за злополуки. Препоръчително е те да бъдат запознавани с драстични случаи и да гледат филми, в които има кадри с ранени или загинали граждани, за да разберат, че шофирането не е само удоволствие, а и голяма отговорност.
Часовете по безопасност на движението са сред приоритетните при обучението на подрастващите, каза началникът на ИО на МОН Ваня Ангелова. Предметът задилжително се изучава от 1 до 8 клас. При обучението се цели да се създадат навици на децата при пресичането на пътните платна, както и малчуганите да изградят защитни реакции в рискови обстановки. Освен това малчуганите се обучават и при различни извънкласни форми - състезания и викторини. Проблем е обучението в селата, където децата придобиват знанията предимно на теория. Според Ваня Ангелова е много важен и родителският пример. Ако възрастните не спазват правилата, то у децата им няма как да се създадат навици за безопасно участие в движението.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година