24- часовото наблюдение в класните стаи е излишно

Това каза министър Даниел Вълчев в Перник
Вчера, по време на държавните зрелостни изпити, министърът на образованието Даниел Вълчев посети пернишката Професионална гимназия по техника, строителство и архитектура " Йордан Миланов" в кв. Мошино, за да провери как работи новата система за видеонаблюдение в училищата.
Миналата година е започнала програма за видеонаблюдение със общ размер на финансиране 3 млн. и 500 хил.лв.,а тази година е отключен модул в единия от големите проекти за комуникационни и информационни технологии в образованието по оператив на програмата " Развитие на човешките ресурси" и са предвидени около 5 млн.лв.,коментира министърът.
Около 5 хиляди ще струва оборудването с такава техника за
едно училище.
Камери ще се монтират в коридорите, дворовете и в някои от класните стаи на училищата.
Просветният министър подчерта,че не е необходимо съоръженията за наблюдение в стаите да са включени непрекъснато, а само при провеждане на по- сериозни изпитни сесии, защото по този начин се губи доверието на учителите, а това не е коректно спрямо тях.
А що се отнася до паралела между видеонаблюдението и 10 -те Божи заповеди, въпросът е в това кой ще наблюдава, шегува се министърът.
От един месец ПГТЕ " Арх. Йордан Миланов" разполага с 24 камери от които 8 са монтирани в учебните стаи на училището и днес ще следят за нередности по време на изпита.
Оборудването в сградата струва 16 хил. лева. Тези средства са събрани от бюджета на училището, Министерството на образованието и от спонсори.
До камерите в стаите има достъп само директора на професионалната гимназия С. Шейнин,а тези на двора и в коридорите се наблюдават от охраната.
" Камерите не са монтирани само за държавните зрелостни изпити, а и за да гарантират сигурността и здравето на учениците, както и да се опази материално - техническата база.", коментира С. Шейнин.
Видеонаблюдението е елемент на пропусквателния режим в училището.Този режим включва: охрана, дружество на учители и ученици, видеонаблюдение, сот, алармен звънец, паник бутон и пожарна техника.
Директорът на техникума спомена и за оценъчната карта за безопасно училище, която се прави в Перник под егидата на шефа на полицията в града и БНР.В изработването й участват представители на община Перник, съюза на работодателите, областната администрация, синдикатите,родители и медиите.
Тя е приета в Холандия през април от членовете на най- голямата европейска организация " Еша",обединяваща 35 държави,в която участва и България, и съдържа 10 компонента, които затварят цикъла,гарантиращ безопасността в училището.
В картата има 100 точки и училище,което покрие между 60 и нагоре точки се нарича безопасно.
Шейнин информира, че пробацията на оценъчната карта е започнала вчера, след това ще се представи в министерството, за да се пробира в поне още 30 общини, а догодина през април 35-те държави ще присъстват,за да се приеме окончателно.
По пример на Перник 75 училища в Европа са направили Еврокоридори,които са по модел на оценъчната карта.
Преди въвеждането на делегираните бюджети средната заплата на учител в строителния е 750 лв. и се очаква да се повишава,защото 65 процента от бюджета на училището отиват за заплати, сподели още директорът.
В момента 48 учители преподават на 600 ученици в ПГТЕ " Арх. Йордан Миланов", като 3-ма са били съкратени тази година.
В Перник е направен проект,които предвижда видеонаблюдение във всички училища на територията на града с идеята да се гарантира сигурността на децата.
Дали камерите постоянно ще наблюдават учениците ще решат учителите и родителите,а не министърът.
С. Шейнин заяви, че той и неговите колеги няма да проверяват вече по класните стаи, а чрез новата техника. Той сподели, че мечтае българското училище да бъде най- красивото, безопасно и светло място в държавата.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година