“В първия фестивал взеха участие над 20 сурвакарски групи и бяха само от пернишко” – каза Иванка Николова, която е била председател на първия организационен комитет за фестивала "Сурва" през 1966г. Това стана на специална фотоизложба в Регионалния исторически музей в Перник, посветена на 100 годишнината от рождението на бащата на фестивала “Сурва” - Йордан Николов. Тя бе организирана по инициатива на Културно-информационния център.
В прояват взеха участие културни дейци и сподвижници на Йордан Николов, свързани с пернишкия фестивал. Сред гостите на вечерта бе и кметът на Перник Росица Янакиева, която е председател на организационния комитет на маскарадните игри и президент на ФЕКГ в секция България, както и зам.-кметовете Ненко Темелков и Иван Джагалски.
Иванка Николова е изиграла съществена роля за началото на това събитие, наречено Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" и е дала "зелена светлина" на идеята на Йордан Николов.
“Йордан Николов беше тази личност, която не ми даваше покой. Той след мене вървеше и постоянно повтаряше: "Другарко Николова, ще правиме фестивал. Вие не разбирате колко голямо нещо е това, колко важно нещо е това. Трябва да ги съберем тук в Перник". Първият фестивал се проведе на стадиона и аз не очаквах, че ще се напълни. Защото тогава все още живеещите в Перник бяха много сериозно, свързани със своите родни места. Всеки проявяваше интерес към своето село - как ще дойде, как ще се представи, как ще се класира. И близо час и половина на студа, а стадиона се проведе това шествие. Това бе първият фестивал и вече това отприщи всичко. И Данчо Николов с нашата подкрепа, ние вече не само не можеше да не го подкрепим - той ни увлече, ние самите вече бяхме вътре емоционално. Лично приехме, че това дело е наистина голямо. Нито Данчо Николов, нито аз сме очаквали тогава, че ще дойде днешния ден, когато фестивала ще бъде на световно ниво”, разказа Иванка Николова.
Йордан Николов e награждаван многократно за приноса си в хореографията и българската култура - златен орден "Кирил и Методий", "Народен орден на труда". През 1962 г. е обявен за почетен гражданин на София, a през 2004 г. посмъртно е обявен за почетен гражданин на Перник.
Под негово ръководство е организиран сборен танцов състав, който представя танца "Сурвакаре". В състава участват 200 души от селата Сирищник, Светля, Ковачевци, Елов дол, Гигинци, Кошарево, Габров дол, Богданов дол, Дивля, Ярджиловци.