15-16 данъчни от ТД на НАП- Перник ще останат без работа

От началото на идната година в дирекцията ще останат на работа 76 служители
С 15-16 човека се очертава да бъде редуциран персоналът на Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в Перник след приключването на преструктурирането на данъчната система. Това означава съкращаване на 8% от работещите в дирекцията данъчни служители. Това информира на пресконференция директорът на ТД на НАП- Перник- Румен Давидков. Той уточни, че в момента в ТД на НАП-Перник работят 94 човека. След финализирането на преструктурирането на работа трябва да останат 76 човека. Общата численост на персонала в НАП, след преструктурирането и преминаването на агенцията от тристепенна към двустепенна организационна структура, ще бъде намалена с 638 щатни бройки или 8%. На журналистически въпрос- защо в другите териториални агенции оставават повече данъчни служители след преструктурирането, Румен Давидков поясни, че по време на разговорите в Министерството на финансите относно редуцирането на персонала в ТД на НАП в страната, ръководството на пернишката териториална дирекция е отстоявало численият състав да остане 83 човека. „При тази бройка и като се има предвид, че имахме и незаети места по действащото щатно разписание, щяхме да запазим почти на 100% кадрите в дирекцията. За съжаление беше прието численият състав да остане 76 човека. В тази цифра обаче не влизат служителите от Агенцията за държавни вземания, която от началото на идната година се влива в структурата на НАП”, заяви Румен Давидков. Той увери, че опасенията, че с намаляването на числеността на данъчните ефективността в работата на НАП ще се влоши са не основателни. Според него след преструктурирането си НАП щяла да заработи по-ефективно. Структурната промяна предвижда от 1 януари 2010 г в 5 от досегашните 28 териториални дирекции да се съсредоточат функциите по контрол и събиране. Това са новите регионални дирекции: София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново. Освен тях ще съществува и една дирекция „Големи данъкоплатци и осигурители” с национален обхват. За назначаване на ръководители на тези 6 дирекции, както и на новосъздадените структури за средни данъкоплатци и дирекциите за обжалване ще бъдат проведени публични конкурси. В останалите 23 досегашни териториални дирекции се запазват функциите по обслужване на клиентите/приемане на декларации, издаване на удостоверения, плащане на данъци и осигуровки/. Малките териториални дирекции придобиват статут на изнесени работни места. До сега в тях имаше и обща администрация-юристи, счетоводители, служители занимаващи се с логистика. След преструктурирането една част от тези хора ще бъдат съкратени. В петте големи териториални дирекции се създават специални звена за „средни данъкоплатци”. Това са фирми които формират голям дял от приходите в региона. Реформата в данъчната система цели и да актуализира критериите за големи данъкоплатци и осигурители. В резултат на това големите и средни данъкоплатци в страната, които са около 6 500 фирми, ще носят между 70 и 90% от приходите в държавната хазна.
„Оптимизирането на дейността на данъчните служители има 3 основни цели. Първата е икономия от съкращаването на щата и преминаването от тристепенна на двустепенна структура на управление, което в цифрово изражение прави 7 млн. лева. Вторият ефект е подобряване на контролно-ревизионната дейност, което елиминира субективния момент при извършването на ревизиите в малките градове и пресича корупционните практики. След преструктурирането ревизиите ще се извършват на база на анализ на риска за целия регион като ревизорите например от Сливен ще извършват контрол на фирми от Бургас и обратно. Третият ефект от реформата ще дойде от обособяването на специални звена за големи и средни данъкоплатци. Там ще бъдат регистрирани големите фирми, които са изрядни към държавата. Те са ограничен брой, което ще гарантира тяхното по-качествено обслужване и най-важното- по-бързо възстановяване на ДДС. Спестените пари от извършените съкращения ще бъдат използвани за повишаване на възнагражденията на данъчните служители”, заяви Румен Давидков. На въпроса- с колко все пак ще се увеличи възнаграждението на данъчните служители, той не можа да обясни. Според него това ще стане ясно едва след първото тримесечие на идната година на базата на направените анализи от приходите и дейността на НАП.
Наред с оптимистичните прогнози за ефекта от това мащабно преструктуриране на НАП, то има и негативни последици, които не трябва да се подценяват. На първо място извършването на такова преструктуриране в края на годината излага на риск осигуряването на приходите в държавния бюджет до края на настоящата година. Необходимостта от осигуряването на нов сграден фонд в по-големите градове, където ще бъдат съсредоточени регионалните дирекции, ще доведе до увеличаването на разходите, тъй като в тези градове цените са по-високи. Увеличаване на разходите се очаква да дойде и от завишените командировки, куриерски услуги, пътни разходи и други. Най-сложен остава въпросът със запазването на кадрите с дългогодишен стаж в системата доказали се като професионалисти, които са ръководители на структурни звена в ТД на НАП. Тези служители са ценни за администрацията предвид на дългия им трудов стаж. Предполага се, че на тях ще им бъдат предложени адекватни експертни позиции в новата структура, отговарящи на образованието, професионалния опит и личния принос на всеки служител.
Румен Давидков изрази увереност, че работата на НАП след преструктурирането ще се подобри. Дали това ще стане факт, предстои сами да се уверим.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година