Представители на пет области участваха във фестивала
10-месечният Росен Владимиров бе най-малкият участник в тазгодишния фолклорен фестивал “Разказвачи”. Бебето участва в изпълнението на детска фолклорна група от столична община “Връбница”. Цялата си фамилия пък беше довела най-възрастната участничка 85-годишната баба Лидия Добревска от Брезник.
Общо 227 частници мериха сили в тазгодишния фолклорен фестивал “Разказвачи”. Те са три пъти повече от предишното издание, коментираха организаторите. Тяхното намерение е следващият фестивал на фолклорното слово да разшири границите си и да бъдат поканени участници и сред българските общности извън страната. Главната цел на фестивала е да възроди, съхрани и популяризира фолклорното творчество.
Регионалният фестивал на фолклорното слово “Разказвачи” се организира от Народно читалище “Миньор” град Перник с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Община Перник.
Във фестивала, който се проведе в залата на Минната дирекция участваха представители на 5 областни центъра (Видин, София-град, София област, Кюстендил и Перник); 11 общини (Видин,”Възраждане”, Пирдоп, Долна Баня, Елин Пелин, Кюстендил, Невестино, Перник, Радомир, Брезник и Земен); народни читалища; център за работа с деца; дом на културата; детски градини; начално училище; основно училище; средни училища и частна формация.
Журито, което оценяваше участниците бе с председател доц.д-р Албена Георгиева – фолклорист от института по фолклор при БАН и членове Елена Огнянова – писател фолклорист и почетен гражданин на град Перник и Цветана Манова – етнолог в Регионалния исторически музей в Перник.
"Фестивалът е много млад, а има толкова вече привърженици. Аз много се надявам, че той ще премине от регионален в национален, защото има какво да чуем от миналото, от традиционния фолклор. Виждам как ръководителите на групи намират много интересни форми да представят това, на което могат да научат децата. Освен това и възрастните хора има още какво да извадят от раклите си", каза председателят на журито Албена Георгиева. Тя уточни, че общо 12 награди ще бъдат раздадени.
Фестивалът е основан на народните традиции и допуска разказване на съвременни истории, лакърдии, селски, градски, словесен хумор, както и предания, скоропоговорки, гатанки за децата и всичко, което е в разказна форма. Всичките тези неща преоткрива много интересни неща, свързани с българския бит и култура, коментираха специалисти в тази област.