iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Здравната каса измисли нов начин за пестене на пари

Здравната каса измисли нов начин за пестене на пари 06_1433243403

Здравната каса предлага още един вариант за ограничаване на очертаващия се дефицит от 200 млн. лв. в бюджета й. Според нея значителна част от клиничните пътеки за болниците могат да се прехвърлят в доболничната помощ и така да се спестят пари. Това обяви пред Дарик радио управителят на НЗОК Глинка Комитов. Това е алтернатива на намаляването на цените на пътеките заради преразходите в бюджета.

Към медицинските центрове и поликлиниките могат да минат пътеките за очни болести, за кожни заболявания, за болести на ушите, носа и гърлото, поясни Комитов. "Убеден съм, че 75% от клиничните пътеки, по които касата плаща, могат да бъдат или извадени от болниците, или коригирани и това може да спести достатъчно средства, за да не се налага цените им да бъдат намалявани, както се очакваше", поясни той. Отдавна се говори за това, че има прекалено много дейности, които могат да се извършват и в доболнични условия, но за тях се плаща на болниците, което оскъпява лечението. Досега обаче почти нищо не е извадено от пакета за болничната помощ и не е ясно дали и в бъдеще това ще стане. За целта касата и лекарският съюз трябва да предоговорят Националния рамков договор, в който е описано какво плаща НЗОК. След това болниците трябва да подпишат и анекси към договорите си. Повечето болници имат и медицински центрове, така че едва ли ще се наложи да се разкриват нови структури.

"Другото, което бих предложил, е част от дейностите в клиничните пътеки да могат да се извършват в болница, но да не се плащат на тази цена - цялата клинична пътека, защото има клинични пътеки, които са с диагностична процедура, която е много по-евтина, отколкото цялата клинична пътека", каза още управителят на НЗОК. Той даде пример с пътеката за диабетно стъпало. По нея от 2014 г. досега са платени 9580 случая. "86% от тях са отчетени само с една процедура, която е изключително евтина, а ние сме платили 1200 лева. Самите лекари, собственици и шефове на лечебни заведения твърдят, че някои от пътеките им струват значително по-евтино, отколкото ние им плащаме. Затова не на основание обема, а на основание на това, че са надфинансирани, ние ще предложим намаление на цената на някои клинични пътеки", каза още Комитов. Ако тази промяна стане факт, се очаква дефицитът на касата да е 30 млн. лв.

Въпреки новата идея касата вчера предложи понижение с 16 до 18% на всички клинични пътеки, което е повече от първоначално обявеното 12-13 на сто, но очаквано то беше отхвърлено от лекарския съюз. Тепърва ще се решава към точно кой вариант за намаление на дефицита ще се прибегне.

РАЗНОПОСОЧНО

Част от дефицита на касата се дължи на решения на здравното министерство, припомни финансовият зам.-министър и шеф на надзора на касата Кирил Ананиев. В края на м.г. от първоначално предвидения бюджет на касата бяха извадени 80 млн. лв. по настояване на министър Петър Москов, освен това МЗ промени стандартите, на които трябва да отговарят болниците, за да получат договор с НЗОК, каза зам.-министърът. Стандартите бяха занижени, което води до ръст на разходите със 115 млн. лв., тъй като повече лечебни заведения имат право на повече клинични пътеки.

Източник: segabg.com

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.