iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Заразени с хепатит даряват кръв, не им казват, че са болни

Заразени с хепатит даряват кръв, не им казват, че са болни 06_1465964655

Заразени с хепатит хора даряват кръв, като не знаят, че са инфектирани, а от центровете по трансфузионна хематология я изхвърлят, след като излязат резултатите, но не им казват, че са носители на заразата. Това алармира пред „Монитор” Силвана Лесидренска - председател на сдружение „Хепактив". Десетки донори на кръв са развили цироза, тъй като не са разбрали за хепатита навреме, за да се лекуват, разказа още тя. По думите й

човекът трябва да бъде уведомяван лично

от съответния център, ако е носител на някаква зараза, както се практикува в Гърция, Великобритания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Франция, Хърватия и Нидерландия, или да бъде съобщавано и на личния му лекар, както се прави в Германия. Пациентската организация е изпратила предложението си до Министерството на здравеопазването. Тя настоява за промяна в Наредба 18, която регламентира кръводарителската дейност и Закона за кръвта и кръвните продукти.

Според документа „донор на кръв, чиито резултати от изследване за антиеритроцитни антитела е положителен, се информира и се насочва към личния лекар за допълнителни изследвания и консултации. От същото лице се взема отново кръв при липса на противопоказания и след отрицателен резултат от изследване за антиеритроцитни антитела, извършено не по-рано от 6 месеца от първото изследване”. В нея обаче не е споменато точно как лекарят ще бъде уведомен, след като във формуляра, попълван от желаещия, не е посочен телефон и адрес на кабинета му.

Практиката е центровете по хематология да уведомяват районните здравни инфекции за тези случаи, които на свой ред да уведомяват инфектирания. Всеки човек трябва да знае здравословния си статус и да не го крие, лаконичен бе директорът на Националния център по хематология д-р Николай Андреев. Същото мнение изрази и д-р Красимир Гигов – генерален директор на БЧК. Организацията е дългогодишен партньор в кръводарителските акции на центъра.

Кръвните центрове работят перфектно, хората биват уведомявани,

няма необходимост от промяна на нормативната база

обясни д-р Даниела Дариткова – председател на здравната комисия в парламента. Кръвта се изследва задължително за всички видове хепатит, ХИВ, прави се и васерман. Единственият риск е, ако дарителят е в т. нар. прозоречен период, но това е повече изключение, отколкото правило, допълни д-р Дариткова. Тя обясни, че самите кръвни центрове също уведомяват дарителите, ако е установено, че са носители на инфекциозно заболяване. По думите й има механизъм да бъде уведомяван и личният лекар.

Източник: monitor.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.