iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Болните ще трябва да си носят лични карти от април

Болните ще трябва да си носят лични карти от април 12_1418893680

Всеки болен българин ще може да влезе в болница и догодина, но от април ще трябва да си носи лична карта. Той ще боже да бъде изписан от болницата само ако е представил личната си карта и тя е била разчетена от специален четец на регистратурата.

Това съобщиха за "Труд" от Националната здравноосигурителна каса. Идеята е новата бариера да е първата стъпка към затягането на контрола в болничната помощ и за намаляване на източването на касата. Тя ще покрива отчетените медицински грижи само в периода, засечен чрез документа за самоличност.

Мярката ще даде очаквания ефект и ако пациентите не се поддават на внушения да си тръгнат по-рано от болницата, а в посочения от клиничната пътека ден се върнат, за да прокарат личната си карта през четеца на регистратурата.
"Най-надежната защита срещу

надписвания на фалшиви диагнози

изследвания и терапии, обаче ще влезе в сила, когато заработи електронното здравеопазване", коментираха от НЗОК.

За да бъде въведена мярката с чекирането с документа за самоличност, над 370-те лечебни заведения у нас ще започнат да се снабдяват с необходимите устройства и софтуери от началото на 2015-а. Оказва се, че един четец струва около 1000 лв., а в някои болници са необходими по 3-4.

Седем наши лечебни заведения - столичните "Св. Екатерина", "Токуда", "Сити клиник", "Ресбиомед" и многопрофилните болници в Харманли и Кърджали са част от пилотен проект, чрез който те вече настаняват и изписват пациенти само след "чек ин" и "чек аут" с личната карта като на летищата.

Ако пациентът е временно пребиваващ у нас чужд гражданин, той ще бъде приеман с документа си за временно пребиваване. "Моряците - с моряшкия си паспорт, а ако някои възрастни са болни

ползват все още зелен паспорт

и той ще може да се показва на входа и изхода от болницата", казаха от НЗОК. Няма как новият контрол да се приложи от 1 януари догодина обаче, тъй като е необходим гратисен период за внедряване на практиката и отстраняване на евентуални проблеми, допълниха от НЗОК.

Сред минусите на мярката е, че служителите на болниците, които ще регистрират пациенти при постъпване за лечение и изписването, ще носят съдебна отговорност. И ако се установят разминавания в отчетения период или ако при проверка в болницата

пациенти липсват

те ще бъдат санкционирани. "Ето такива казуси трябва да се обмислят преди въвеждането на личната карта като "ключ" за лечение", обясниха специалисти. Според тях, ако на тези служители се дадат по-високи възнаграждения, те са стимулирани да вършат работата си колкото се може по-съвестно.

Източник: trud.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.