iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани в болница с пръстов отпечатък

100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани в болница с пръстов отпечатък 10_1476797341

Само 100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани в болница с пръстов отпечатък, обяви Мартин Банков, експерт от информационната дирекция на здравната каса. Това е равно на 0.02% от пациентите, ако се приеме, че здравната каса плаща 2 млн. хоспитализации годишно, поясни той.

"Когато пациент откаже да бъде регистриран с неговия уникален регистрационен номер, лечебното заведения е длъжно да уведоми незабавно районната здравна каса. Екип от касата следва да посети лечебното заведение, да установи на място ситуацията, да разясни на пациента каква би била ползата както за него, така и за цялата система на здравеопазването от приложението на новата система, и ако пациентът реши, може да промени решението си", каза още Банков. Пациент, отказал да даде отпечатък, може да бъде регистриран чрез ЕГН или лична карта, но за болницата ще последва проверка. Едва 5% от отказалите да дадат отпечатък са склонили да се регистрират след пояснение за ползите от новата система, сочат обаче наблюденията на касата.

От друга страна, ако болница откаже да приеме пациент, който не иска да се регистрира с пръстов отпечатък, тя може да бъде дадена на прокуратурата, заплашиха пък от агенция "Медицински одит". "Никой няма право да отказва достъп на пациент до здравеопазване и ако някой си го позволи, ще бъдат намерени всички методи на въздействие, включително налагане на санкции", заяви главният секретар на агенцията Димитър Евлогиев. Освен здравната каса, може да се намеси и агенцията, тъй като ще бъде компрометирано качеството на лечение. "Може да дойде и прокурор, ако са заплашени животът и здравето на пациента", допълни той.

359 болници вече работят с пръстов отпечатък. Според Банков засечките в системата, които водят и до дълго чакане за регистрация, се дължат на това, че на места хората, които извършват регистрацията, допускат грешки, защото не са добре обучени. "Масово допускана грешка е, че когато пристигне човек в спешно състояние, бързат, спускат се да го регистрират на мига. Регистрацията може да стане и на много по-късен етап, буквално и 5 минути преди да бъде дехоспитализиран пациентът", даде друг пример експертът. В други болници пък опитвали по 15-16 пъти да вземат отпечатък от пациент, при който това е невъзможно по здравословни причини.

Заради тези неуредици стартът на задължителната пръстова идентификация в болниците беше отложен от 1 октомври за 1 ноември. Оттогава ще бъде активно и мобилно приложение на НЗОК, с което всеки пациент ще може да следи какви средства за лечение са платени за него от касата.

ЖАЛБИ

Сигнал за искано дарение за 30 000 лв. в болница и такса от 150 лв. за разговор с анестезиолог са най-фрапиращите жалби, подадени до Националната пациентска организация, съобщиха оттам. От организацията пускат и платформа, на която пациентите могат да подават сигнали за нередности - zdravenotziv.bg, като казусите, които касаят институциите, ще бъдат препращани към тях.

Източник: segabg.com

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.