Съществуването в големи съобщества с малко или повече еднотипни социални връзки влияе положително на продължителността на живота. До такъв извод са стигнали група учени, съобщава списание PLoS ONE, цитирано от сайта frognews.bg.
В продължение на 11 години специалистите наблюдавали поведението на малки тревоядни млекопитаещи в Африка и Близкия Изток. Учените открили, че колониите от тези животинчета, се разделят на два типа. В едните животинките имали почти еднакви социални връзки помежду си. Авторите на проучването ги нарекли „социалистически”. В другите само някои екземпляри имали подобни връзки, а другите не общували помежду си.
Оказало се, че подобните на полски мишки животинки, предпочели самостоятелния живот, умират значително по-рано. Засега учените не могат да открият причините за краткия живот на „несоциалистическите” екземпляри. Дали хищниците по-лесно ги убиват или по-трудно си намират храна – предстои да се установи. Със сигурност обаче нивото на стреса в „несоциалистическите” колонии е по-високо.
По същото време друга група учени открили същата закономерност и при павианите. Те доказали, че маймуните, които са в „лагер” или „колония”, живеят по-дълго от единаците.
Все още няма научно обяснение и защо в сибирските лагери, по време на социализма в СССР и концентрационните лагери, по време на национал-социализма в Германия, продължителността на живот е спадала рязко.
Eкспериментите продължават.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!