iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


РЗИ Перник оповестиха статистика на заболеваемост от кучешка теня чрез 24 часа

Перник - Жизнен цикъл на кучешката теня

Двама от Пернишко са се заразили с кучешка тения от началото на годината до сега, съобщиха от Регионалната здравна инспекция, цитирани от 24 часа. Болестта се хваща след галене или игра със заразено животно.

18 случая на заболели от тения в Пернишко са регистрирани от 2008 г. до момента, сочи статистиката на РЗИ. Най-много болни е имало през 2010 г. Тогава заразата са пипнали шестима души, а най-малко през 2008 г. - един. 302-ма души пък са имунизирани срещу бяс през миналата година. Само на трима от ухапаните 305 човека не са поставени инжекции.

Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1363577 

Ехинококоза (на латински: Echinococcosis, нарича се още Кучешката тения, на гръцки ἐχῖνος - бодил, κόκκος - ядка) е типичназооантрополозна хелминтоза, на която половозрялата форма паразитира в червата на месоядните животни. Ларвната форма се развива във вътрешните органи на бозайниците, включително и човека. Не е възможно заразяване човек - човек.

Клинични признаци

Echinococus granulosus най-често не се забелязва с години преди (случайни) прегледи да открият уголемените кисти. В белия дроб се откриват при рентегнови снимки, в черния дроб и далака чрез ехограф. Среща се също в тазовите кости, в бедрото или гърба.

Черен дроб: При засягане на черния дроб може да се наблюдават коремни болки, уголемяване в областта на черния дроб, запушване на жлъчния канал

Бял дроб: Заболелите от белодробен ехинокок в началото (около 2 години) нямат оплаквания. По-късно се явяват суха кашлица, болки или бодежи в гърдите, задух, а нерядко и кръвохрачене. Температурата е нормална. Характерно е, че общото състояние на болния се запазва. Боледуването може да продължи с години. Понякога настъпват тежки усложнения. Ценно средство за разпознаване е рентегновият преглед[29].

Далак: Далакът може значително да се увеличи и да предизвика явления на притискане на съседните органи (задух, повръщане, запек) 

Лечение 

Болестта е сериозна. Лечението е оперативно. Прогнозата е сравнително добра, с изключение на случаите, когато поради невнимание и несръчност на опериращия се стига до спукване на ехинококовата киста, и евентуално до вторична ехинококоза.

По-малко популярното лечение е химиотерапията (лечените с медикаменти). Това лечение се поема от здравната каса и е изцяло безплатно. Използваните активните вещества са:

Бензимидазолиди (като например Албендазол или Мебендазол) целящи да спрят развитието на ларвите.
2-МЕ2 (2-methoxyestradiol), промеждутатъчно вещество на Естрадиол. Въпреки, че в лабораторните условия се постига разрушение на ларвените зародиши на Е. multilocularis, все още няма доказано въздействие в дейстителност.
Комбинативно лечение с албендазол/2-МЕ2 показва добри резултати в намаляване на паразитната тежест от Е. multilocularis

Народна медицина

В своите книги, Петър Димков препоръчва за белия и черния дроб няколко вида смеси. Същите не целят трайно излекуване на пациента, а подобрение на общото състояние на организма. Самостоятелно лечение не се препоръчва от автора.

  • сливова ракия, маслинен зехтин, камфор, нишадър;
  • пелин, лайка, ягода, мъжка папрат;
  • ленено семе, бяла ружа (алтея), анасон, драка и сладко коренче, синап, пчелен мед

Профилактика

Профилактиката на паразитозата бива лична и обществена.

Лична профилактика:

  • Недопускане на контакт със скитащи кучета;
  • Измиване на ръцете преди всяко хранене;
  • Обилно измиване с вода на плодове и зеленчуци преди да се консумират;
  • Спазване на стриктна хигиена при отглеждане кучета.

Обществена профилактика:

  • Опазване на населението от инвазиране и опазване от заразяване на кучетата и селскостопанските животни;
  • Да не се допуска хранене на кучетата с необезвредено термично месо;
  • Паспортизация и регистрация на кучетата и редовно обезпаразитяване;
  • Недопускане на скитащи и домашни кучета до детски площадки, плажове, паркове и градини, в обекти за хранене;
  • Осигуряване на ветеринарно-санитарен контрол при клане на животни в домашни условия. При констатиране на опаразитени органи се изрязва ехинококовия мехур, а при масивна инвазия поразения орган се обезврежда по подходящ начин. 

Източник: wikipedia.org

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.