Безалкохолните напитки са толкова вредни, че диетолозите трудно успяват да изброят всички последствия. Особено вредна е кока-колата, твърдят експертите от ediets.com. Главна причина за вредното влияние на повечето безалкохолни газирани напитки е захарта в тях, въпреки че производителите се стараят всячески да игнорират този факт или пък пускат на пазара напитки с ниско съдържание на захар.
Какво се случва в организма, когато пием кока-кола
• През първите 10 минути в тялото постъпват 1 ч. л. захар (а това е максималната препоръчителна дневна доза!), но фосфорната киселина, добавяна в питието, притъпява тази сладост и позволява захарта да се усвои по-бързо от организма.
• След 20 минути съдържанието на захар в кръвта вече се е увеличило, а това води до изхвърлянето на допълнителни количества инсулин. Черният дроб реагира на това, като превръща захарта в мазнини.
• След 40 минути завършва и усвояването на кофеина. Разширяват се зениците, повишава се кръвното, черният дроб изхвърля повече захар в кръвта. Аденозните рецептори на мозъка се блокират и по този начин се предотвратява сънливостта.
• След 45 минути се засилва изработването на допамин - хормона, който е един от основните невротрансмитери в организма, а също така стимулира центъра на удоволствието. На същия принцип действат и наркотичните вещества.
• След 1 час фосфорната киселина свързва калция, магнезия и цинка в червата и засилва метаболизма. Увеличава се отделянето на тези елементи с урината.
• След повече от час започва да се усеща и диуретичното действие на кофеина. С урината се извеждат екстрени количества калций, магнезий и цинк, които са необходими за здравината на костите, а също така натрий, електролити и вода. Този химичен процес прави хората раздразнителни и уморени.
Източник: zdrave.bg цитирани от http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=69166
В какво е ползата и в какво е вредата от кока-колата?
В какво е „полезността“ и „ вредността“ на кока-колата и съществува ли в действителност тайна за приготвянето на световно известната напитка?
Общоизвестен е фактът, че не се препоръчват силно газирани напитки на хора, страдащи от заболявания на стомашно-чревната система. Не си заслужава да се злоупотребява с подобни напитки, в частност с кока-кола и по причина, че излишното постъпление в организма на фосфорна киселина, съдържаща се в тях, може да предизвика дефицит на калций.
Но дори и това, че предизвиквайки проблеми на стомаха при постоянна употреба, газираната вода може да доведе до панкреатит, към чернодробни нарушения и проблеми със задстомашната жлеза и други патологични процеси, далече не е всичко. Американският журналист Рич Бахлер, повече от тридесет години, съпоставя слуховете за вредността на кока-колата, и подобни на нея напитки, с научно обосновани факти и експерименти, публикува данни за това, доколко опасенията на потребителите съответстват на действителността.
Оказва се,че високото ниво на киселинност на любимата на мнозина напитка, прави възможно използването й (вие сигурно сте чували, а може би и не), като почистващо (!) средство за премахване на ръжда и котлен камък, за почистване контактите на автомобилните акумулатори, за придаване блясък на тоалетните чинии и т.н.
Представете си, в САЩ съществуват даже ръководства и „полезни съвети“ за използването на подобна „битова химия“ в домакинството. Както „с обич“ разказват, премахва петна от ръжда от хромираните части на автомобила и корозията на акумулатора в същата тази кола. Прашни са ви стъклата? И тук ще ви помогне кока-колата. Не можете да развиете ръждясалия болт? Не е страшно, тя ще ви помогне – намокрете парче плат, омотайте болта за няколко минути и работата ще е готова!
Може да изперете силно замърсени дрехи, като добавите кока-кола заедно с праха за пране в пералната машина. За да отпушите запушената мивка или тоалетна чиния е нужно просто да излеете кутия кока-кола и да оставите да престои един час. Дистрибуторите на кока-кола вече 20 години я използват и за чистенето на моторите на своите камиони.
Каква е тази,толкова активна съставка на любимата нам напитка? Това е споменатата вече фосфорна киселина, чието рН е равно на 2,8. И заради самата тази киселина, обвиняват най-популярната в света напитка,за нанасяне на вреда върху здравето на потребителите. Изострящ вниманието, е и факта, че автомобилите, превозващи кока-кола, задължително са снабдени със знака „Опасен товар“ и специални антикорозионни дъна за продукцията. Понякога лекарите, препоръчват кока-колата срещу „вируси“, като „лек за корема“.
Защо ли пък не? При тази наша твърда вода, точно тази, която образува котлен камък навсякъде където мине – дали ще в чайника или в пералната машина…, кой знае – може да е полезно понякога да се пие това „почистващо средство“, за да изчистим своите природни „резервоари“ и „тръби“? Така че, не е справедливо да привеждаме само аргументите на „прокурорите-обвинители“. Но безспорно, и „кралицата на напитките“ си има свои „адвокати-защитници“, които твърдят (и то не без основание),че киселината присъства също и в безобидните сокове и в млечните продукти.
Присъства. Но, за съжаление, в повечето газирани безалкохолни напитки – като кока-кола или пепси-кола, разрушителният потенциал на киселината все-пак е 10 пъти по-висок, отколкото на плодов сок и затова те са опасни за зъбния емайл. Този извод е направен въз основата на експерименти, направени от Университета в Южен Илинойс. Изследвани са били 20 марки безалкохолни напитки, в това число и диетичните (т.е. не съдържащи захар).
Да, може много да ни е мъчно, но кока-колата е враг на зъбите! Но знаейки за това, можем да я употребяваме с мярка. Колкото до, какво особено има в състава на кока-колата и заради какво рецептата й се пази „зад седем катинара“? Написаният от ръката на самия Пембертон, секрет на почти свещената, супер доходоносна и легендарна напитка се крие в специален сейф и само най-високопоставеното ръководство на компанията има достъп в него. Но, дори тези висши лица, могат да отварят сейфа, само когато присъстват всички.
Да разкрият тайната са се опитвали неведнъж. Ето ви един от вариантите на разшифрования състав, който открихме в едно списание. Отначало се приготвя тъй-наречения „черен“ еликсир:
80 капки портокалово масло
40 капки масло от канела
120 капки лимоново масло
20 капки масло от кориандър
40 капки масло от индийско орехче
40 капки нерол
масло от лайм – на вкус
След това на 10 литра вода се взема 42 грама от черния еликсир, 113 грама кофеинов цитрат, 56 грама ортофосфорна киселина и 28 грама екстракт от ванилия. След това се добавя захар – цели 13,5 килограма. Не знам защо но излиза, че на една чаша напитка се падат 9 лъжици захар – май е доста, но… е вкусно!
Може би и затова помага това „чудодейно средство-еликсир“ и при стрес, и при нерви, при зъбобол и импотентност (както е твърдял самия Пембертон), също предизвиква и приятни вкусови усещания? Само че, нито кока, нито кола там отдавна няма…Въпреки това, не ни пречи да йсе наслаждаваме!
Претеглете всички „за“ и „против“ и употребявайте с мярка най-известната и любима напитка в целия свят и бъдете живи и здрави!
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!