Гражданска инициатива „Не на ACTA и контрола върху Интернет”, Интернет общество – България и
Сдружение на независимите Интернет доставчици изпратиха отворено писмо до г-н Росен Плевнелиев Президент На Република България относно приетия закон за хазарта. Ето и целия текст:
До Г-н Росен Плевнелиев
Президент на Република България
ОТВОРЕНО ПИСМО
Уважаеми г-н Президент,
На 15.03.2012 г. Народното събрание прие на второ четене нов Закон за хазарта. Безспорно, това е един модерен и необходим за нашата страна закон. Същевременно обаче, в него бе включена разпоредба, която налага да се извършва филтриране на Интернет трафика на българските потребители. Досега българската държава не е намесвала и не е налага забрани до информацията, до която гражданите могат да имат достъп. Филтрирането е една спорна технология, чието приложение може да има неблагоприятни последици за гражданското общество на по-късен етап.
Поради това, Ви призоваваме да упражните правото си на вето и да върнете закона за ново обсъждане в Народното събрание за преразглеждане на член 22, ал. 1, т. 14 и чл. 22, ал. 4. Това ще позволи да се обсъдят по-широко и да се осмислят по-задълбочено съществуващите алтернативи за ефективна борба с нелицензираните хазартни сайтове – алтернативи, които не ощетяват гражданските свободи и които не могат да бъдат технологично заобиколени.
Въвеждането на филтриране на Интернет трафика е изключително опасен прецедент. Вместо да осъществяват превенция и да преследват закононарушителите, собственици на нелицензирани сайтове за хазарт, компетентните органи ще ограничават достъпа на потребителите до сайтове. Само преди седмица международната организация „Репортери без граници” разпространи тревожен доклад за свободата в Интернет. Все повече страни са изкушени да цензурират и ограничават достъпа до съдържание и сайтове в мрежата. За съжаление, с новия Закон за хазарта филтрирането става факт и в България. Днес – за сайтове за хазарт. Утре – за сайтове с музика и филми с неуредени авторски права – както всъщност задължава Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA). Световният опит показва, че апетитът на властта да контролира Интернет не намалява, а напротив – нараства. Вдругиден, контрольорите на „правилното” съдържание може да ограничат достъпа до Фейсбук и Туитър на нас и на членовете на нашите семейства. Интернет цензурата струва скъпо и е съмнително ефикасна. Доставчиците, принудени от държавата да изградят филтриращи системи, ще прехвърлят разходите си към своите клиенти, които ще заплащат по-скъп Интернет. Създава се допълнителна работа за администрацията и съда. Освен това, нека не забравяме, че съществуват лесни и ефикасни технически решения за заобикаляне на филтрите. Нужни ли са нови разходи на гърба на данъкоплатеца за нещо, което е фактически безполезно? Не е ли по-добре тези средства да се инвестират, за да се усили капацитета на правоохранителните органи да ограничават и контролират паричните потоци, генерирани именно от незаконния хазарт?
Уважаеми г-н Президент,
България е последна по свобода на словото в Европейския съюз. Молим Ви, да не допускайте страната да стане първа сред враговете на Интернет. Ние, гражданите на България и потребители на Интернет апелираме към Вашия ангажимент за съхраняване на демократичните ценности и за защита на гражданските свободи. Призоваваме Ви да наложите вето на горепосочените разпоредби от Закона за хазарта!
Мотивите ни за подобен призив са следните:
Оставаме с надеждата, че ще подкрепите нашата гражданска позиция и ще дадете възможност да се обмисли и регламентира по-добре какви трябва да бъдат методите за борба с нелицензираните сайтове за хазарт.
16.03.2012 г., гр. София
С уважение,
Гражданска инициатива „Не на ACTA и контрола върху Интернет”
Интернет общество – България
Сдружение на независимите Интернет доставчици
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!