iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Успение на Пресвета Богородица

Перник снимка: за хората и събитията - Голяма Богородица

Люде, с любов се съберете днес! Радвайте се, възклицавайте и ликувайте с веселие! Защото Божията Майка преминава славно от земните жители към небесните!

На 15 август Българската православна Църква почита  Успение  на Пресвета Богородица. Народът нарича този празник Голяма Богородица.

По православностилния Юлиянски календар, който някои неправилно наричат „стар”, празникът е на 28 август, когато ще бъде честван от православните в Сърбия, Македония, Русия и в други страни където се следва светоотеческия църковен календар. На 28 авгест празнуват Голяма Богородица и в много български села по традицията, оставена от бабите ни.

На днешния ден Църквата пее:

При раждането си съхранила девството,
при успението не си оставила света, Богородице.
Преминала си към Живота, Майко на истинския Живот,
и с твоите молитви избавяш от смърт нашите души.

Успението на Пресветата Майка е един от трите най-големи празници, посветени на Богородица и е сред 12-те най-големи религиозни празници в календара на църквата.

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението - заспиването за земния живот, за да се събуди за Вечен живот на Небето и да бди над човеците като майка на всички.

Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.
Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни." 

И днес ние се молим в радост и беда за постоянното застъпничество на Майката на всички ни пред Нашия Господ Иисус Христос.

Св. Филарет Московски поетично пише за успението на Божията Майка: „Приснодевата носеше в ръцете си своя Син и Бог във времето на Неговото детство. Сега Той, въздавайки й заслуженото, Сам поема душата й в ръцете Си в началото на нейния небесен живот."

Нашата небесна Владичица ние наричаме с двете й имена: Богородица и Приснодева. Името "Богородица" подчертава, че Роденият от Мария не е "обикновен човек", не е човешка личност, а Единороден Син Божи. "Приснодева" е заради девственото раждане на Спасителя - "Въплъти се от Светия Дух и Мария Дева",  се казва в Символа на вярата. И това не е просто потвърждаване на историческия факт. Това е вероучително положение, изповедание на вярата.

На днешния ден празнуват всички Марии - да им се свети и слави името!

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.