Три титли за пернишките борци на "Никола Петров"

Три титли за пернишките борци на "Никола Петров" 02_1454478474

Три от четири титли завоюваха състезателите на СК Борба "Миньор" (Перник) на международния турнир по класическа борба "Никола Петров". При най-леките (59 кг) отсъстваше Иво Ангелов, който се лекува от жълтеница. Неговият съотборник в "Миньор" (Перник) - Александър Костадинов беше достоен заместник и след три победи грабна златото. Костадинов стартира с технически туш – 8:0 срещу Стефан Григоров от Монтана и 10:0 срещу египтянина Ради Ахмед Таха. За първото място европейският ни шампион от 2014-а победи с с 6:0 арменеца Геворг Гарбиян.
При 85-килограмовите друг представител на "Миньор" - Николай Байряков остави зад себе си представители на държави с големи традиции в борбата и след успех с 3:0 на финала над арменеца Максим Манукян си заслужи титлата. В първата си схватка Байряков победи с технически туш с 8:0 Айрин Рамадановски, а след него отнесе с 6:0 иранеца Пейван Резаи.
В същата категория световния и европейски шампион Христо Маринов загуби на старта от финалиста Манукян с 4:0.
При най-тежките (до 130 кг) двама борци от "Миньор" (Перник) стигнаха до финала Любомир Димитров победи с 8:0 лекуващия контузия до скоро - Милослав Методиев. На полуфинала Димитров срази арменеца Едгар Хачатрян с 14:5, а Методиев надделя над венецуелеца Ервин Карбальо с 5:4. Заради доброто си представяне Любо Димитров препаса златния пояс на "Никола Петров", с което стана 45-горд носител на отличието. За най-добър чужденец при класиците беше избран арменецът Мигран Артуниан (71 кг).
Български финал имаше и в кат. до 66 кг, където бесарабският българин Константин Стас (Славия 2009) победи с технически туш 10:0 варненецът Свилен Костадинов. Стас стартира с технически туш срещу Андрей Борисов (НСА-Академик) - 11:0, а на полуфинала се справи и с венецуелеца Ривас - 7:3. В другия поток Костадинов победи двама иранци - Исан Хасан - 4:0 и Махмуд Хабиби - 6:2.
Двама българи представители на "Миньор" (Перник) останаха в подножието на овакантената от Явор Янакиев олимпийска категория до 75 кг. Илиян Георгиев загуби на финала от арменеца Чалян – 0:8 и остана със сребро. Миналогодишният носител на пояса "Никола Петров" - Даниел Александров срази италианецът Русо Циро с 8:0 и взе бронз. На полуфинала Георгиев надделя трудно с 3:2 точки над Александров, който слезе от горната категория до 80 кг.
Единственият с квота за Рио до момента - Елис Гури (Миньор) остана със сребро в кат. до 98 кг. На финала световният шампион за 2011-а загуби от арменеца Артур Алексанян с 0:4, който е един от най-титулуваните борци в категорията – бронзов олимпийски медалист, двукратен световен и трикратен европейски шампион.
В същата категория Пламен Ташев ("Локо" Варна) остана пети, след като в оспорвана битка за бронза отстъпи пред иранеца Хосеини Амирходеини – 6:6.
В 54-издание на международната надпревара се включиха 221 борци от 24 държави. Безспорно в столичната зала "Универсиада" най-добро представяне направиха класиците, които спечелиха четири титли. Всичките в оспорваните олимпийски категории.
Състезанието уважиха двама министри на спорта Красен Кралев и на земеделието Десислава Танева. На откриването, на турнира, те почетоха петкратната световна шампионка Станка Златева, която наскоро обяви край на състезателната си кариера. Най-титулуваната ни състезателка в женската борба се раздели по шампионски с любимия спорт. Златева получи почетна купа от президента на българската федерация по борба - Валентин Йорданов.
Световният шампион и бронзов медалист от Пекин 2008 - Явор Янакиев, който също прекрати състезателната си кариера бе отличен от министър Кралев с почетен плакет за приноса му в развитието и успехите на българската борба. От Спортното министерство наградиха още перничанина Боян Радев и президента на БФБ Валентин Йорданов с новия почетния знак на ведомството.
Националите ни ще могат да спечелят още квоти за Рио на предстоящите олимпийски квалификации. Първата е в Жренянин (Сърбия) от 15 до 17 април, следва Улан Батор (Монголия) от 22 до 24 април и Истанбул (Турция) от 6 до 8 май.