Миньор с историческа купа зад океана

Миньор с историческа купа зад океана 11_1384155910

Вчера следобяд българско време, най-заклетите фенове на Миньор Перник изгледаха директно по интернет победата на Миньор Чикаго с 2:1 в продълженията срещу Нейпървил Страйкърс. Двата най-силни отбора в Премиер Сокър Лийг играха финал за купата, в който след драматичен обрат „чуковете” спечелиха мача. В герой за Миньор Чикаго се превърна бившият голмайстор на „А”-група Росен Каптиев, който отбеляза и двата гола за жълто-черните. В началото на първата част футболистите на Миньор създадоха много голови положения, но холандския вратар на „кобрите” Хил опази вратата си суха. В средата на часта имаше и лек натиск на американците, но той недоведе до по-сериозни заплахи за вратаря Христо Христов. Мачът прехвърляше 35-та минута когато след изпълнение на тъч в английски стил от страна на „страйкърите”, топката засече Бенсън и ударът му успя да прехвърли българския вратар за 1:0. Така завърши и първата част. С подновяването на играта „винкелите” се нанесоха в половината на противника и създадоха куп положения за гол, но топката така и не влизаше във вратата. От своя страна американците разчитаха на контраатаки, който бяха спирани успешно от лидерите в отбрана Георги Николов и Светлозар Гюров. Старши треньорът Емил Миланов рискува през втортата част и Миньор заигра с трима защитници, като капитана Благой Вълчев се връщаше да помага в дефанзивен план. И когато ситуацията изглеждаше безнадеждна в 85-та минута Росен Каптиев се отскубна зад защитата на Нейпървил и беше спрян с цената на нарушение. Главният съдия Рич Гриди, който е рефер международна категория и свири в най-силната лига в САЩ – МЛС, не се поколеба и за миг и вдигна директен червен картон на играча извършил нарушението. С изпълнението на прекия свободен удар централно срещу вратаря от дъгата на наказателното поле се нагърби Каптиев. Той отправи силен удар и буквално препарира вратря Хил за 1:1. Така пет минути преди края резултата беше изравнен и след последния съдийски сигнал, играта продължи с две полувремена по десет минути. В средата на първото 10-сет минутно продължение, Андрей Василев изведе с дълъг пас по дясното крило Росен Каптиев. Последния надбяга персоналния си пазач, излъга вратря и от малък ъгъл отбеляза победното попадение за 2:1. След този успех Миньор може да се похвали с най-силния си сезон до този момент в кратката си три годишна история. Отборът записа първо историческо участие на български отбор в най-силната „опън” девизия в „Турнира на Шампионите” в Кентъки съревновавайки се с 14-сет отбора от средно-запдните щати. Също така и историческо участие на финала за купата на щата Илйнойс, където „чуковете” отстъпиха на хърватския „Адриа”. Второ място в майсторската група на Премиер Сокър Лийг и за финал Миньорци спечелиха турнира за купата и вдигнаха трофея.