iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Тодор Живков с трайно място в съзнанието на Бойко и в историята?

Перник снимка: за хората и събитията - Тодор Живков и Бойко Борисов

Тодор Живков е заел трайно място в историята, заяви днес премиерът Бойко Борисов в Министерския съвет по повод  100-годишнината на бившия комунистически лидер.

"Като всеки един човек има своите слабости, има и своите успехи. Като се върнем назад в годините, когато е била Желязната завеса, можем доста да говорим, но оценката за Тодор Живков трябва да си я даде неговата партия, българските социалисти, тъй като те, 100 и колко години партия отчитат, а за тридесет и няколко години управление на нейния лидер, тогава Тодор Живков, все още не знам дали са се произнесли еднозначно какъв е и какво прави", заяви Борисов.

Самият Борисов нееднократно е изразявал положителното си отношение към Живков като към човек. В последните години от живота на бившия партиен лидер Борисов, по това време шеф на охранителна фирма, се грижеше персонално за сигурността на Живков и на неговото семейство.

През ноември миналата година Борисов реабилитира Живков с изявлението си: И една стотна от направеното от Живков да сторим, ще е огромен успех.

Тържества в Правец

На днешния 7 септември в Правец се провеждат чествания по случай 100-годишнината от рождението на Тодор Живков, наричан още Тато, който оглавяваше Българската комунистическа партия и управлява България близо 33 години до свалянето му от власт след вътрешнопартиен преврат през 1089 г. В родната му къща в Правец бе открита специална изложба "Тодор Живков и светът - отминало настояще", в която са изложени фотоси от срещите му с държавни ръководители от целия свят, както и подаръци, които е получавал като председател на Държавния съвет и генерален секретар на ЦК на БКП.

В инициативния комитет има представители на БСП като ръководителя на секретариата на Изпълнителното бюро Евгений Узунов и секретаря Антон Кутев. В него влизат още историчката Искра Баева, шефът на “Лукойл” - България Валентин Златев и баща му Васил, областният управител на София-област Красимир Живков (бивш кмет на Правец), министърът на културата от времето на Живков Георги Йорданов. В 16,30 ч следобед при паметника на Живков, който бе открит преди десет години, ще има и концерт с участието на представителния ансамбъл на Българската армия. Военният министър Аньо Ангелов вече дал разрешение. През ноември пък в София ще има кръгла маса за Живков. Най-вероятно тогава ще се организира и голям концерт.

Извън честванията на вековния юбилей режисьорът Светослав Овчаров довършва филм за управлението на Тодор Живков. Документалният проект “Човекът и Народът” изследва връзките между най-дълго управлявалия български лидер и народа в политическия режим преди 1989 г.

Кой беше Тато?

Живков става член на БКП през 1932 г., а непосредствено след 9 септември 1944 г. последователно заема различни ръководни постове в партията. През 1954 г. е избран за първи секретар на ЦК на БКП, но същинската власт в партията получава след инициирания от него Априлски пленум през 1956 г., след който започва развенчаването на култа към личността на Вълко Червенков.

На 10 ноември 1989 г. Живков подава оставка. Месец по-късно на нов пленум Живков е порицан и изключен от партията. На 18 януари следващата година той е арестуван и срещу него се водят 5 дела. Най-сериозните обвинения към него са свързани с Възродителния процес и с лагерите на смъртта. След смъртта му всички обвинения срещу него отпадат.

Честванията поругават паметта на жертвите на комунизма

Пет граждански организации, обединени в Коалиция за честно управление (Център Хана Аренд – София, Асоциация на свободното слово "Анна Политковская", Движение "Граждани срещу ДС", Център за подкрепа на хора преживели изтезание –АСЕТ, Асоциация "Горяни"), протестираха остро срещу честванията на Тодор Живков. Те обявиха, че тази годишнина е повод да се припомнят убийствата, в които е участвал.

"През септември 1944 г. Живков заедно с убийците Лев Главинчев и Мирчо Спасов организира в сградата на читалище "Славянска беседа" арести и изпращане на стотици хора на разстрел в мини Перник, където и до ден днешен стоят безпаметни масови гробове, които правителството не иска да разкрие, защото днешният ни министър-председател Бойко Борисов е почитател на масовия убиец Живков", посочват гражданските организации.

Те напомнят, че когато Живков става първи секретар на БКП, в Ловеч по негова инициатива е създаден най-бруталният комунистически концентрационен лагер, където младежи, арестувани на улицата, са убивани с тояги. Организатор е верният копой на Живков Мирчо Спасов. Жертвите са 151 човека.

Българското правителство ще чества в Правец чрез софийския си областен управител годишнината на палача Живков, но и до ден днешен това правителство не прави нищо за паметта на неговите жертви от лагера в Ловеч.

При управлението на Живков в Пазарджишкия затвор са убити в килиите им правозащитниците Володя Наков, Георги Заркин, Борис Арсов.

На 7-ми септември 1978 г. в по нареждане на Живков в Лондон е отровен писателят Георги Марков. ДС организира убийството в чест на рождения ден на диктатора.

Живков е инициатор на смяната на имената на българските турци, при протестите им срещу преименуването от Живковата милиция и от ДС са убити десетки хора, включително деца.

По границите на комунистическа България, прeвърната в затвор на 8 милиона души, по времето на Живков са убити десетки бегълци от социалистическия лагер. В страната са вербувани повече от 200 000 доносници.

Правителството на ГЕРБ уволнява агените на ДС – посланици, за да заблуждава западните демокрации, че е като тях. Честването на убиеца Живков в Правец показва истинското лице на това правителство.

Гражданските организации смятат, че с това кабинетът на ГЕРБ нарушава грубо Резолюция на Европейския парламент от 2 април 2009 г. относно Европейската съвест и тоталитаризма, чрез която парламентът заявява, че "....Европа няма да бъде обединена, освен ако не съумее да формира общ поглед върху историята си, не признае нацизма, сталинизма и фашистките и комунистическите режими като общо наследство и не започне честен и обстоен дебат за техните престъпления".
В същата резолюция Европейският парламент "изразява почит към всички жертви на тоталитарните и недемократични режими в Европа и отдава уважение на всички, които са водили борба срещу тиранията и подтисничеството".

Участвайки в честванията на кървавия диктатор Живков в Правец българското правителство поругава паметта на жертвите на комунистическия тоталитаризъм в България.
Младите българи не трябва да хранят илюзии, че в страната ни има демокрация", се посочва в протестната декларация.

Независимо от това представители на БСП (бивша БКП), както и други организации и бизнесмени работят неотклонно за утвърждаване на личността и управлението на Тодор Живков.
Разбирането на времето на Живков и развенчаването на митовете, създадени през последните 21 години, ще ни даде разбиране и на процесите сега, коментира в сряда пред БНР депутатът от БСП Антон Кутев.

Според социалистката Искра Баева, която е професор по история, сред младите хора също има желание да се възстановят някои от хубавите неща при социализма, което е желание за по-добър живот.

„Какъв е образът на Тодор Живков днес - 100 години след раждането му, 22 години след свалянето му от власт и 13 години след смъртта му? Такъв, че ми идва да кажа: Дай Боже, всекиму!”, пише още Баева.

 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.