Китай е застрашен от 1 млн. смъртни случаи на година заради устойчиви на антибиотици супербактерии и загуба от 20 трлн. долара до 2050 г. Това съобщи икономист и бивш изпълнителен директор на "Голдмън Сакс".
Пекин трябва сериозно да се заеме с този проблем, когато е домакин на срещата на Г20 догодина, заяви Джим О'Нийл, ръководител на искания от британското правителство доклад по темата.
"Това е нещо, което не прави разлика между религия и раса. Няма значение дали сте сунит или шиит, ще бъдете убити от супербактерии, ако не се направи нищо по въпроса", заяви той.
О'Нийл, бивш главен икономист в Американската инвестиционна банка и председател на "Голдмън Сакс асет мениджмънт", заяви, че заплахата застрашава "забележителното икономическо представяне на Китай през последното десетилетие и огромния му бъдещ потенциал".
"Устойчивите на лекарства инфекции могат да костват 20 трлн. долара до 2050 г. и още по-шокиращо, да причиняват смъртта на 1 млн. души годишно", допълни той.
Докладът, обявен миналата година от британския премиер Дейвид Камерън, установи, че до 2050 г. инфекциите, устойчиви на заболявания могат да намалят глобалния брутен вътрешен продукт с 2% до 3.5% и да убиват 10 млн. души годишно в целия свят.
За сравнение ракът причинява около 8.2 млн. смъртни случая годишно според доклада.
Пекин е подлаган на критики в миналото за ръководената от държавата болнична система, в която здравните заведения са силно зависими от продажбите на антибиотици.
Експертите казват, че системата стимулира лекарите да предписват антибиотици без нужда, като по този начин засилват проблема с устойчивостта към лекарства.
Източник: trud.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!