До края на годината ще бъдат закрити всички домове за деца с увреждания, като в момента те са 11 и в тях са настанени около 60 деца и младежи. Такова съобщение направиха от Държавната агенция за закрила на детето. Само за сравнение: през 2009 г. броят на болните деца в домове е бил около 1400 в 25 институции.
“Факт е, че в институциите
живеят и деца с
особено тежки
физически
увреждания,
които временно или постоянно се нуждаят от специализирана грижа, грижа с медицински профил, каквато универсалните социални услуги не биха могли да осигурят. За да отговорим на техните потребности, в рамките на мерките за деинституционализация е разработена услугата, която осигурява 24-часово непрекъснато присъствие на медицинска сестра, гарантира възможност за консултация с лекар по всяко време и разполага с необходимото оборудване, допълниха от Министерството на здравеопазването. В осем големи общини в страната вече функционират 9 центъра за деца за резидентна медицинска грижа.
Акцентът в тези услуги пада върху здравното обгрижване, но дори и тук е важно подходът към децата да бъде интегриран – т.е. да не изоставяме емоционалните, социалните, образователните нужди, а да се опитаме да осигурим една комплексна грижа, съобразена с развитието на децата, коментира Ева Жечева, председател на ДАЗД.
Този вид
специализирана
и наистина скъпа
услуга не е
безсрочна,
а напротив – тя е временно решение за децата, за които в момента няма друга алтернатива.
От старта на изпълнението на Националната стратегия “Визия за деинституционализация на децата” (2010 г.) 718 деца от специализирани институции (домове за деца с увреждания, домове за деца, лишени от родителска грижа, домове за медико-социални грижи) са поети от услугата “приемна грижа”.
По данни на Агенцията за социално подпомагане към края на август 2015 г. общият брой на децата, настанени в приемни семейства и пребиваващи в тях, е 2342.
От началото на годината до края на август 2015 г. пък в приемни семейства са настанени 849 деца.
През първите 9 месеца на годината от домовете за деца, лишени от родителски грижи, в Стара Загора са
изведени още
122 деца на
възраст до 18 г., съобщи Петя Чакърова от “Социално подпомагане”.
86 от тях са изпратени в центрове за настаняване от семеен тип, 17 са реинтегрирани в биологичните им семейства, 2 са настанени при близки и роднини, 7 са осиновени, 4 са в приемни семейства, а 6 от питомците на домовете са навършили 18 години.
На територията на общината все още има 4 дома за деца, лишени от родителски грижи, чийто капацитет непрекъснато намалява. Вече са закрити двата дома за деца с умствена изостаналост - в селата Сладък кладенец и Петрово.
В община Стара Загора има 24 приемни семейства.
Източник: 24chasa.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!