Увеличават се хората, които смятат, че вредите от данък "вредни храни" ще са повече от ползите. Това сочи национално представително проучване на агенция TNS от този месец. 68% от анкетираните смятат, че данъкът ще донесе повече негативни последици. През ноември м.г., когато здравният министър Петър Москов обяви идеята да се обложат допълнително храните с трансмазнини, сол, захар и кофеин, агенцията е направила подобно проучване и тогава 57 на сто от хората са казали, че данъкът ще има негативни последици, т.е. противниците на идеята са нараснали с 11 на сто.
65% от пълнолетните българи не одобряват въвеждането на нов данък върху храни и напитки с определено съдържание на захар, сол и мазнини. 83% от смятат, че такъв тип данък ще засегне основно хората с най-ниски доходи.75% вярват, че евентуалното въвеждане на такъв данък ще се отрази негативно на техните разходи. 68% смятат, че въвеждането на данъка няма да подобри хранителните навици, а ще ощети хората.
Едва 18% от запитаните са на мнение, че като цяло е справедливо да има такъв вид данък. Близо половината не са съгласни, че водещите нездравословен начин на живот трябва да плащат по-високи данъци, защото после ще очакват адекватно лечение от здравната система. Само около 1/3 вярват, че целта на данъка всъщност не е да се събират пари в бюджета, а да се възпитат по-добри хранителни навици у българите.
Срещу данъка се обявиха и министрите на финансите, земеделието, труда и на икономиката. Налогът не е включен в бюджета за тази година.
РЕЙТИНГ
Доверието към самата здравна система е много ниско, липсва усещането, че тя се развива към по-добро. Половината от българите смятат, че здравеопазването в България през последната година се влошава, а повече от 1/3 твърдят, че няма промяна.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!