Чужди туристи са напълнили българските планини, като те са вдъхновени от красивите гледки, а над 2000 м вече е обичайно да се чува и чужда реч. Немалко бяха дошли и на танца на Бялото братство в Рила.
“Природата ни е страхотна, но не умеем да я използваме пълноценно, така че да привличаме все повече туристи”, казва планинският водач Момчил Дамянов.
Вече 20 г. води групи по нашите планини, а като алпинист е бил на експедиции в Алпите и Хималаите. Казва, че когато човек види как в други страни развиват планинския туризъм, разбира колко назад сме ние.
Признава обаче, че там имат дългогодишни традиции в този бизнес, докато ние тепърва взимаме техния опит. Вярва, че ще успеем да ги догоним.
“Има много неща, които трябва да променим. Не е приятно да заведеш група в планината и да се наложи
хората да чакат
на опашка пред
обща тоалетна,
която често
е външна
Все още на места има легла с пружини, а чаршафите са стари и захабени, мебелите - също”, казва планинският водач.
Твърди, че общоприетото схващане за хижа у нас е място, където много хора нощуват евтино в големи стаи и което е предназначено за по-бедни. Персоналът да е малко, а туристите - много. А там, където е евтино, не може да се изисква кой знае какво обслужване и удобства.
Наблюденията му върху реакциите на чужденците, които води из родните планини, са, че французите по-лесно преглъщат малките неудобства.
“Не е така обаче с англичаните и германците. Ако в банята няма душ кабина например, това ги прави много нещастни. Не могат да проумеят защо при къпане трябва да се мокри цялото помещение”, допълва Момчил.
Туристите стават все повече и по-претенциозни. Ако преди години не е имало проблем да пренощуват дори и в по-неподдържана хижа, сега ако не им харесат условията, предпочитали да спят в хотел или селска къща в подножието на планината.
“У нас не е добре
дефинирано и
понятието хижа
Има разлика между тези, които са в най-високите части на планините и дотам се ходи само пеша, и тези, до които е възможен достъпът с коли по асфалтов път.
Ясно е, че битовите условия и инфраструктурата на двете места ще са различни. Тези, които са до шосето, са лоша комбинация между хотел и хижа. Понякога пред тях стават такива задръствания от коли, че е невъзможно преминаването”, обяснява водачът.
Признава, че в последните години има доста хижи, които са обновени и условията в тях са много добри. До високопланинските пък често няма изградена инфраструктура като ток и вода, захранват се с генератори, а провизиите се доставят с високопроходима техника, на ръка или с коне.
Такива обекти би трябвало да са в друга категория.
“Хижата обаче
прилича на
хижаря си
Ако той е човек с голямо сърце, отдаден на работата си и посреща гости с желание, това може да компенсира неудобствата, да превърне обекта в уютно място и да направи престоя незабравим”, допълва Момчил.
Основните хижи в Пирин и Рила, най-предпочитаните планини за туристически преходи, са добре поддържани и потокът от туристи е голям, особено в летните месеци. Цените на нощувките са от 8 до 15 лв.
В по-големите хижи се предлага храна, а на други места има кухни, където гостите си приготвят сами ядене.
Сред най-посещаваните са хижите “Яворов”, “Вихрен”, “Бъндерица”, “Предел”, “Безбог”, “Македония”.
Българският туристически съюз стопанисва 187 хижи с 13 хил. легла. Още около 45 хижи са частни, има и по-малко, които са общинска собственост.
“За последните 6-7 г. ремонтирахме 105 хижи, като още около 50 се нуждаят от обновяване. Най-неподдържани са в района на Средна гора и някои в Родопите”, обясни изпълнителният секретар на туристическия съюз Венцислав Удев.
По-тежко е
положението с
поддържането
на заслоните,
защото те са на голяма надморска височина, обикновено са в границите на природни или национални паркове и режимът там е по-специален.
В ремонтираните хижи имало самостоятелен санитарен възел, всички са с ток, осигуряван от генератори, слънчеви батерии или турбини.
“Надяваме се
догодина да
открием една
от най-големите
хижи - “Мусала”
Тя беше недостроена и изоставена, но сега я довършваме. Освен със собствени приходи ремонтираме обектите и с помощта на общините”, допълни Удев. Дава пример със Столична община, която заделя средства за обновяване на обектите на Витоша.
Приетата през май наредба за туристическите хижи и спални определя критериите, според които се категоризират хижите с 1, 2 и 3 еделвайса.
Независимо от категорията всички трябва да имат вход с осветено пространство отпред. Задължително е за всички обекти да предлагат чаршафи и завивки и огледала по стаите, а в столовата да има маси, столове и печки. Хижите с 1 и 2 еделвайса може да са с легла с дюшеци, а тези от най-високата категория - с матраци.
За първа категория е допустимо тоалетната да е външна, за втора категория - санитарен възел и баня на етажа, а трета категория трябва да имат баня и тоалетна във всяка стая. Обекти с над 4 легла в стая получават 1 или 2 еделвайса.
Според Удев
в България има
около 20-ина
изоставени и
занемарени хижи
“В началото на 90-те години 56 обекта бяха актувани като общинска собственост. Няколко след това бяха продадени, а 8 върнати на БТС и вече работят. Останалите са с неясно бъдеще и не функционират”, допълни Удев.
Източник: 24chasa.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!