Трайна тенденция за увеличаване на броя на безплатните винетки, които се полагат на хората с увреждания, отчитат от Агенцията за социално подпомагане, като според данните от 2008 г. насам стикерите се увеличават със 7-8% на година.
Раздадените през 2008 г. винетки са 109 467, а за миналата година са вече 174 350. Само от януари до април тази година броят на безплатните винетки надвишава вече миналогодишния - стикерите са 177 174. Традиционно с най-много отпуснати винетки са големите области като София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен, а най-малко са в областите Видин, Кърджали, Смолян, Търговище и Ямбол, посочват от АСП.
Безплатна винетка за кола, която за годината струва 67 лв., се полага на хората с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, както и на семействата, които отглеждат деца с трайни увреждания. Според данните на пътната агенция, която предоставя стикерите на АСП, за м.г. безплатните винетки са стрували на държавата близо 12 млн. лв. Заради многото злоупотреби с това право пътната агенция си издейства миналата година от социалното министерство регистър на колите на инвалидите, който АСП да води. В него социалните служби вписват номера, мощността на колата и обема на двигателя, с което държавата опитва да ограничи измамите. Очевидно обаче мярката не е дала резултат, след като за поредна година се увеличават хората с това право. Според последното национално преброяване към края на 2011 г. хората с инвалидност 50 на сто и повече на възраст над 16 г. са над 465 хил. души, но колко от тях имат и ползват автомобил, не е ясно. Към края на м.г. НОИ изплаща над 907 хил. инвалидни пенсии на хора с над 50 на сто увреждания.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!