iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Ще ни начисляват по 420 литра топла вода на месец за денонощие, ако не пуснем инкасатора

Ще ни начисляват по 420 литра топла вода на месец за денонощие, ако не пуснем инкасатора 06_1434010673

Ще начисляват до 420 литра топла вода на човек за денонощие, ако, по една или друга причина, не сме пуснали инкасдатор да отчете уредите ни у дома.

Месечно това прави по 12-13 кубика месечно на човек. Това важи и за хората, които нямат индивидуални водомери. Както и за тези, чиито водомери са повредени или пък са със скъсана пломба. Това става ясно от промяна в Наредбата за топлоснабдяване, извършена от Министерството на енергетиката. Те вече са в сила от три дни и по тях ще се правят изравнителните сметки за парно и топла вода за изминалия отоплителен сезон, пише в измененията.

Промяната е доста изненадваща за почти всички в бранша и идва, когато част от топлинните счетоводители са приключили отчитането, а някои вече са изготвили изравнителните сметки. Както и на фона на предупрежденията от топлофикациите за шокови изравнителни сметки за парното.

В София 50% от изравнителните сметки са в готови

в Пловдив крайният срок за раздаване на фактурите изтича след няколко дни, а в по-малките градове вече са раздадени на абонатите. За да се спазят изискванията на наредбата, това означава, че топлинните счетоводители трябва да направят наново сметките и вече коригирани, да ги разпратят на клиентите си.

Според текстовете на наредбата изразходеното количество вода в отделните апартаменти се разпределя според показанията на индивидуалните водомери за топла вода, когато такива има монтирани в жилището. Ако няма уреди за измерване на топлата вода у дома, те са повредени, с нарушена пломба или ако не сме пуснали топлинния счетоводител, тогава на всеки живущ ще бъдат начислени по 140 л топла вода на денонощие.

Това „наказателно” количество беше въведено с предишния основен ремонт на наредбата, който влезе в сила от 1 юни 2014 г.

Ситуацията за хората без водомери и тези, които не са допуснали топлинния счетоводител на отчет обаче се влошава, когато се стигне до

разпределянето на количествата вода за общи нужди

Според промяната в наредбата само на тях ще им се начислява консумация от до 280 литра на човек на денонощие, за да се покрие разликата между отчетеното по общия водомер за топла вода в абонатната станция и сумата от показанията на индивидуалните водомери и на начислените количества на апартаментите без уреди. Така, според новите текстове в наредбата излиза, че ако не сте пуснали фирмата за дялово разпределение на отчет, ако сте без водомер или той ви е повреден, общото количество вода, което ще ви бъде начислено е до 420 литра.

Ако пък се окаже, че сумата от показанията на всички апартаменти е по-голяма от отчетеното по общия водомер на топлата вода, тогава от това ще „намажат“ само хората, които имат индивидуално водомери. На тях

пропорционално ще им бъдат приспаднати кубици вода

Новите правила могат да докарат до ужас не малка част от абонатите, които не допускат до отчет фирмите за дялово разпределение. Въпреки че топлинните счетоводители отчитат все по-малко апартаменти, които не осигуряват достъп, процентът на апартаментите, които не се отчитат минава 20%. Добрата новина е, че солените изравнителни сметки могат да се обжалват. В едномесечен срок след получаването им, това може да стане пред топлинния счетоводител.

След това имаме още три месеца обжалване пред топлофикация, когато тя ни разпрати изравнителните фактури.
Топлофикациите: Загиваме заради ниските цени
Топлофикационният бранш е на ръба на възможностите си и загива. Това каза председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България Илия Николаев по време на общественото обсъждане на проекта за нови цени в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Според проекторешението регулаторът смята да одобри поевтиняване на парното и топлата вода в София с 5,6%, в Пловдив – с 1,35 на сто, а в Бургас – с 6 на сто. Леко увеличение ще има само в Плевен и Враца.

По думите на Илия Николаев това са цени, които се доближават до тези от 2007 - 2009 година, когато газа беше с една трета по-евтин, при почти същото ниво на цените на електрическата енергия”, посочи той. Той припомни, че миналата година всички топлофикации отчитат съвкупна загуба от 78 млн. лв. „Като, че ли не си даваме сметка, че браншът загива. От 23 дружества през 2005 година в момента оперират 12 и някои от тях са застрашени”, заяви Николаев. В същото време според него в световен мащаб има бум в развитието на този сектор.

Шефът на КЕВР Иван Иванов обаче контрира, че при определяне на цените за парното и топлата вода регулаторът е взел предвид и обществения интерес, и възможностите на топлофикациите. Иванов посочи, че в момента цената на природния газ е на 5-6-годишен минимум. Той напомни, че през 2008 г. беше постигнат исторически максимум от 157 долара за барел петрол от сорта „Брент”. В момента цената е паднала на 65 долара. Окончателното решение за цените на парното от 1 юли КЕВР ще вземе на 29 юни, съобщи още Иван Иванов.

Източник: monitor.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.