Държавните институции масово са стартирали процедури по събиране на борчове от некоректни наематели, като те се ширят във ведомствени жилища без да плащат за това. Въпреки че апартаментите са им отдадени за ползване на символични цени, някои от служителите в администрацията, на които се дават жилищата, са задлъжнели с огромни суми от неплатени наеми, установи проверка на Агенция „Монитор“.
От администрацията на МС например са предприели крайни мерки срещу петима души, натрупали общи дългове в размер на 30 624 лв., отчетоха от „Дондуков“ 1 в отговор на запитване на вестника. До наглите наематели вече са изпратени уведомителни писма и нотариални покани. Издадени са и заповеди за принудителното им извеждане от квартирите, като изпълнението трябва да се направи от полицията. В същото време в съда са заведени искови молби за събиране на дължимите пари. След одобрението им тарикатите могат да се окажат с блокирани банкови сметки или да бъдат навестени от частни съдебни изпълнители (ЧСИ). Освен това от момента на едностранното прекратяване на договорите докато ключовете за апартаментите не бъдат върнати на борчлиите ще бъдат начислявани суми за наем на пазарни, а не преференциални цени.Иначе цените за служителите в администрациите на държавните ведомства обикновено са наполовина. От общо 77 апартамента, с които разполага МС в София, 66 са отдадени под наем. В касата на „Дондуков“ 1 от наеми през 2015 година пък са постъпили 76 639 лв. Излиза, че чиновниците в МС се бъркат средно за ползване на служебна квартира в столицата с под 100 лв. Подобни са сумите, с които олекват служителите в централната администрация от МТСП, МОН и МЗХ. Още по-ниски са наемите в провинцията. 63 лв. е средната цена, на която отдава своите 41 апартамента и тавански помещения Пристанище – Варна. Пристанищният комплекс в Русе, който също е под шапката на транспортното министерство пък събира съвсем символични суми. Приходите му за 2015 година от наеми възлизат на едва около 4 000 лв., като в момента се ползват девет от общо десетте му квартири.
И докато ръководствата на двете пристанища не се сблъскват с некоректни платци, то Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) трябва да си събере 38 бона от общо 56 задлъжнели наематели.
Освен сред чиновниците в МС и железничарите, борчлии има и в магистратските среди. Двама представители на органите на съдебната власт, които ползват ведомствени жилища на Министерството на правосъдието са натрупали дългове към ведомството в размер на 2141,82 лв. Грижи на ведомството създават и 11 обитатели на жилища, предоставени на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за ползване от персонала във Варненския затвор. Натрупаните от тях борчове от наеми и неплатени сметки за ток възлизат на 11 593,98 лв. От МП отчетоха, че са предприели мерки, включително за принудителното освобождаване на жилища от некоректните платци и даването им на съд. Предвид тежките им семейни и здравословни проблеми, на част от наемателите, включително от персонала на варненския затвор пък бил предложен погасителен план за разсрочено плащане.
Преди време стана ясно, че некоректни наематели има и сред депутатите. Неколцина народни избраници от предишното 42-ро НС натрупаха борч към парламента от над 2500 лв. за ток, парно и вода, начислени за ведомствените апартаменти, които са обитавали. Година след първия звънец в 43-тото НС пък един вече бивш депутат продължаваше да разиграва парламентарното ръководството, като отказваше да върне ключовете от квартирата.
Както съобщи Агенция „Монитор“ наематели, ползващи общински жилища на тънки цени създават проблеми и на местните управи. Оказа се, че хора с доходи от близо 1000 лв. на месец, собственици на имоти за 100 000 евро или работещи в чужбина нашенци завличат кметствата с неплатени наеми и битови сметки, докато хиляди социално слаби без дом чакат ред за настаняване. Само в четири областни града - Пазарджик, Велико Търново, Варна и Кюстендил, натрупаните дългове за наеми и сметки възлизат на 300 000 лв.
Тарифите най-високи в екоминистерството, част от квартирите пустеят
Не във всички държавни ведомства служителите могат да се доберат до служебно жилище, което да ползват, бъркайки се с под стотачка на месец.
Първото място по най-високи наеми държи екоминистерството. Средната месечна сума за ведомствените жилища достига 182 лева. Не дотам символични са и наемите в МФ и Министерството на транспорта (МТИТС), които разполагат с по 8 жилища. Средната цена, на която двете министерства, както и МВнР отдават апартаменти е около 145 лв., става ясно от отчетените от тях пред Агенция „Монитор“ приходи от наеми. Ключът излиза още по-солено на служителите на президентството - 169 лв. на месец. Иначе администрацията на „Дондуков“ 2, която е събрала от наеми през 2015 година 20 270 лв. разполага с 13 жилища. От тях в момента се ползват 10. Вероятно по-високите наеми, предлагани за служителите на някои държавни структури са причината част от апартаментите им да са свободни. Така например, в момента не са заети двете жилища на енергийното министерство, както и три от апартаментите в столицата на МФ. И понеже от там преценили, че жилищата не им трябват, до края на юли стопанисването на седем от тях щяло да бъде прехвърлено на друго ведомство или апартаментите щели да бъдат върнати на областната управа. За разлика от мераклиите да наемат служебна квартира, не липсват обаче кандидат-купувачи за жилищата на МФ. Съгласно Закона за държавната собственост, за последните пет години софийската областна управа е реализирала сделки по продажбата без търг на девет жилища на министерството. Те са закупени от служители в МФ със стаж в администрацията му поне от три години. От продажбите са били реализирани приходи за ведомството в размер на 480 215 лв. Което означава, че средната цена за държавните служители е повече от промоционална - около 53 000 лв.
Липса на наематели отчитат и други ведомства.
Цели 32 жилища на МП не са отдадени към момента. Само две пък са наети от общо осемте квартири в София и Бургас на МЗХ. За сметка на това и сред земеделските експерти се е намерил купувач, който се е сдобил с апартамент за 111 937 лв. през 2012 година. Въпреки тънките оферти от стотина лева, не са заети всички апартаменти и на МК. Повереното на Вежди Рашидов ведомство търси наематели за три от деветте си жилища. От общо десетте квартири на МТСП пък са заети едва шест. Подобно е положението и с 33-те ведомствени жилища на МОН. Съгласно заповед от 1993 година на министъра, на СУ са били предоставени 11 квартири, на 91 немска гимназия – 4, а на 73 СОУ - 1. Така за служителите на МОН са останали 17 жилища, от които под наем в момента се ползват 13.
Железниците хазяин N1
Оказва се, че с най-много ведомствени жилища за своите служители в страната разполага НКЖИ – общо 1787. Към момента от наематели се ползват 1301 от тях, като приходите за компанията за 2015 година от квартирантите възлизат на почти половин милион лева. Отделно само за последните пет години са били продадени 84 жилища на НКЖИ със средна площ около 50 квадрата, от което са реализирани допълнителни постъпления в размер на 2 573 000 без ДДС.
Сред по-солидните наемодатели е и МВнР, което разполага със 136 жилища – почти, с колкото подсигурява и парламентът престоя в столицата на депутатите от провинцията. От наемите за жилищата, намиращите се предимно в столичните квартали „Изток“ и „Овча купел“, където неотдавна бе вдигната нова кооперация за дипломатите, Външно си докарва годишно по около четвърт милион лева. С цели 119 квартири разполагат и чиновниците в правосъдното министерство, което е събрало от наеми през 2015 година 110 311 лв.
На другата крайност обаче е спортното министерство. Управляваното от Красен Кралев ведомство разполага с едва един апартамент, при това простиращ се върху скромните 40 квадрата в отдалечения от центъра на столицата блок 26 в квартал „Банишора“.
320 военни на опашка за квартира
Точно 320 молби от военнослужещи за наемане на жилище на МО под наем на преференциална цена е разгледала в края на 2015 година, специално създадена за целта комисия към силовото ведомство. Апартаментите се намират в 12 града в страната. По-голямата част от тях са в София. И докато в някои райони в провинцията мераклиите се оказват по-малко, отколкото предлаганите служебни квартири, като във Враца, Шумен, Созопол, Стара Загора и Казанлък дори са липсвали такива, то в столицата за покрив над главата си срещу символична сума са се борили по двама военнослужещи. При класирането били взети предвид различни критерии, като чина на военния, стажа му в редиците на армията и числеността на неговото семейство. За един или двама души се полагал двустаен, а за трима - тристаен апартамент. Наемите, които се искат от военните са повече от символични. Както между впрочем и цените при продажбите на жилища, за които те се ползват с предимство пред кандидатите извън системата, особено в районите, в които някогашните казарми отдавна пустеят.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!