Около 255 хил. бедни ще получат пакетите с храни на порции, като първо ще бъдат раздадени 9 от общо 21 продукта. Втората порция от 12 продукта ще бъдат получени най-рано напролет.
Причината е, че Комисията за защита на конкуренцията е уважила жалбата на една фирма, която оспорва избора на доставчици на Агенцията за социално подпомагане. Социалният министър Ивайло Калфин обяви, че обжалват пред Върховния административен съд решението на КЗК. Само преди месец Калфин твърдеше, че ще се съобразят с решението на антимонополния орган. Социалната агенция пък обясняваше, че няма как храните да се раздават на няколко пъти.
Кога конкретно ще стигнат пакетите до хората Калфин не каза. Възможно е първата порция да се достави около Коледа. Първите продукти, които ще стигнат до хората, са брашно, спагети, компот, леща, конфитюр, олио, захар, локум, нектар. За останалата по-голяма част от храните ще се чака решението на съда, което означава поне още няколко месеца. Така хората ще посрещнат втора зима без тези пакети. Програмата е с общ ресурс 123.3 млн. евро до 2020 г., като 57 млн. евро са за пакетите, а останалата сума - за обществените трапезарии. За тази година са предвидени 24 млн. лв. за храни и 6 млн. лв. за топъл обяд. За 2014 г. бяха разписани около 30 млн. лв., но те не бяха усвоени.
Социалният министър обяви още, че до края на годината ще представи проект за договаряне на минимални заплати по сектори и по длъжности. Калфин иска бизнесът и работодателите да договарят на базата на няколко критерия минималните плащания. Работодателите са категорично против договарянето на минимални осигурителни прагове и административното увеличаване за секторите без споразумения. Вицепремиерът обяви, че с него не е обсъждана идеята, която лансират финансовият министър Владислав Горанов и депутати от ГЕРБ, за премахване на добавката за стаж към заплатите и на частния сектор. "Ако влязат добавките за прослужено време в заплатата, тя замръзва. Ако няма достатъчно добър механизъм за актуализация на заплатите, то това не е добра идея", посочи министърът.
ЗАЕТОСТ
За догодина националните средства за борба с безработицата ще са 73 млн. лв. Парламентът отхвърли искането на социалното министерство за още 21 млн. лв., с които да се компенсира по-високата минимална заплата. Увеличението на минималната заплата от 380 на 420 лв. ще ореже близо 30% от хората, които работят или се обучават по субсидираната заетост. За догодина плановете са общо 24 хил. безработни да бъдат наети или включени в обучения. За тази година със същата сума трябва да бъдат обхванати 37 хил. българи.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!