iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Проф. Пимпирев се срещна с пернишки ученици

Проф. Пимпирев се срещна с пернишки ученици 11_1415695929

Професорът по геология в Софийския университет проф. Христо Пимпирев направи среща с шестокласници от ОУ „Св. Иван Рилски”. Срещата беше осъществена по инициатива на учителката Ирена Малинова и под патронажа на директора на учебното заведение Бойко Свиленов.

Преди да се срещне с учениците професор Пимпирев посети община Перник и подземния минен музей.

Проф Христо Пимпирев е доайен на българската антарктическа програма – за 25 години е провел 21 експедиции. Директор е на Националния център за полярни изследвания. Участвал е в научни експедиции из целия свят, развял е българското знаме и на най-южната точка на земното кълбо. А някъде на остров Ливингстън един бряг и един ледник носят неговото име.

„Поводът за моето посещение в Перник е много приятен, тъй като съм на гости на едно от най-старите училища в България, по покана на неговия директор и ще изнеса една лекция за нашите полярни изследвания, преди всичко за българската база, за животинския свят”, сподели проф. Пимпирев.

„Научавам и много неща за този град, който е толкова близо до София. Бях в подземния минен музей, който е уникален. Видях, че има много богата история. Има много перничани, които участват в мои експедиции. Това са Добромир Донков, който беше в третата експедиция. Това беше през 1995 година. Той е тук не бях го виждал 10 години. В експедициите е участвал и най-известният перничанин – президентът Георги Първанов, който беше през 1995 година на българската база. Засега това е първият и единствен президент посетил нашата територия на остров Ливингстън”, разказа професор Пимпирев.

„Там суровият климат калява характерите, създават се едни други отношения. Всеки разчита на другия. Там даже да излезеш извън базата трябва да си с някой, да бъдете двойка. Не може да изгониш някой, ако не ти е симпатичен. Калява се характера и живеем с едни забравени ценности – нямаме телефони, телевизор, но пък имаме китари, богата библиотека и човешкото общуване”, сподели още професорът.
„Нашият най-голям успех е, че за 25 години всички се връщат живи и здрави. Всяка година Антарктида взима жертви. Инцидентите често стават заради ледени пукнатини – когато ледникът се движи, той се нацепва и прави цепнатини с дълбочина стотици метри; те се покриват със снежни мостове и когато се движиш по ледника, не може да видиш, че отдолу има пропаст; пропадаш и те няма. Но си има специални правила за движение по ледника: винаги си вързан с въже за партньора си, моторните шейни са вързани една за друга – когато падне единият, другият трябва да го спаси, уточни проф. Пимпирев.

Източник: perniktoday.net

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.