Коланите спасяват живота при преобръщане на автомобила, като това беше нагледно показано на специална презентация, организирана от Shell и Академията за безопасно шофиране и нейния ръководител - многократния рали шампион на България Димитър Илиев.
Експертите демонстрираха какво се случва с човешкото тяло по време на преобръщане на колата след инцидент. Тялото се отделя от седалката и остава да виси, поддържано само от коланите, убеди се "Стандарт", който бе единствената печатна медия, участваща в опита.
Малко по-късно под ръководството на Илиев бе показано и как се излиза от колата, когато тя е "по таван". "Никога не разкопчавайте колана, преди да успеете да намерите опора в тавана на колата и в пода", коментира автомобилният ни ас. "Първо, шофьорът или пътникът трябва да се "заклещи" с ръката в пода, а след това с крак в пода нагоре. Едва след това се разкопчава колана, а после, с въртеливо движение, тялото се свлича в отвора на вратата", обясни още той.
Демонстрацията бе в рамките на 9-ите поред Дни на безопасността на Shell. "Отново потвърждаваме нашия ангажимент да постигнем корпоративната цел "Нула" за елиминиране на инцидентите, свързани с дейността на Shell в глобален мащаб - тоест нула наранявания и нула разливи", заяви Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Използването на предпазния колан е едно от 12-те животоспасяващи правила, които са задължителни за всички служители и партньори на Shell. Причината е, че травмите от пътнотранспортни произшествия са причина номер едно за смъртността на младите хора по света.
От Shell припомниха и цифрите за страната ни - България е на 7-о място в ЕС по смъртност от пътни инциденти. Над 600 души загиват на година по пътищата ни. "Използването на коланите е ключов момент за намаляване на жертвите", убеден е Димитър Илиев.
Източник: standartnews.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!