Пенсионерите от региона искат приемане на Закона за възрастните хора, финансиране на организациите на пенсионерите и пенсионерските клубове, както и по-евтин транспорт.
Проблемите на пенсионерите бяха дискутирани днес на работно съвещание в салона на ОбМД, в което участваха председатели на пенсионерски организации и клубове от градовете и селата в областта. Организатор на срещата бяха областното и общинското ръководство на най-голямата организация- Съюз на пенсионерите 2004.
“За разлика от други организации като Съюза на инвалидите например, ние нямаме субсидии от държавата, въпреки, че като численост сме много по-многобройни от някои партии. Липсата на издръжка, на собствен бюджет е един от най-големите проблеми пред пенсионерските организации, който трябва да бъде поставен на вниманието на новите управляващи. Трябва час по-скоро да бъде приет и готовия закон за възрастните хора, който предишното Народно събрание не успя да приеме. Ако за тези неща не се преборим, тогава нищо не правим”- каза Йордан Дичев- председател на общинската организация на Съюза на пенсионерите в Перник.
Участниците в съвещанието споделиха наболелите проблеми в населените места от региона. Пенсионерка от Богданов дол се оплака, че кметът възпрепятствал ползването на клуба в селото. Според други, хората в селата отново не са защитени от кражби и други престъпления.
“Не ни трябва охрана през деня. Назначените като помощници на полицията си пият кафето през деня, а лошите работи се случват през нощта”- каза жена от Мещица.
“Третата възраст е низвергната. Залагат ни въдици по време на предизборните кампании, а след това никой от депутатите не мисли и не прави нещо за пенсионерите”- каза председателят на пенсионерската организация в Радомир.
16 са пенсионерските клубове на територията само на пернишка община. В тях работят 10 човека като уредници. Финансирането на дейността в клубовете изцяло зависи от волята на кметовете дали ще отпуснат в бюджетите си някакви средства за това. За много самотноживеещи възрастни хора клубовете са единственото място, където те могат да контактуват и да прекарват по-добре и смислено времето си. Има вече направено предложение организации, чиято членска маса наброява над 50 хиляди човека да получават държавна субсидия, за сметка на намаляване на субсидиите за партиите.Към момента само в Съюза на пенсионерите 2004 в Перник членуват близо 1 500 човека, а в региона техния брой е близо 2 300.
Пенсионерите искат още да бъде облекчено пътуването на хората над 75 години по градските линии, да има аптеки, които да продават лекарствата по-евтино, както и магазини, предлагащи продукти на цени на производителите.
Досега пенсионерските организации нямат свое представителство в Тристранния съвет и на практика никой не защитава техните интереси. Всички тези проблеми хората от третата възраст смятат да поставят на вниманието на четиримата народни представители от Перник на специална среща, която ще организират в най-скоро нреме.
Източник: perniktoday.net
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!