iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Как глобализаторите колонизираха България?

Как глобализаторите колонизираха България? 10_1381091317

България е аграрна страна, някога изхранвала почти цяла Европа, а днес внасяме 70% от храните, които консумираме. Днес няма човек, който да отрича, че глобализацията е нещо добро, но само за шепа държави с най-могъщите икономики. Именно глобализацията и нейното въздействие върху държави като България убиха родното земеделие.

Не по-малко разрушително влияят безумните директиви на ЕС, които например задължават фермерите да осигуряват играчки на свинете и да отглеждат “щастливи кокошки”. Същевременно ЕС и организациите “клякат” пред корпорациите, а тъпчат обикновенния производител. Например през 1999г. Калифорния забрани бензиновата добавка МТВЕ – канцарогенно вещество, което замърсяв водоизточниците! Да, но канадската фирма МЕТАКС, която го произвежда веднага сезира Световната Търговска Организация, чиито закони, забележете, забраняват на държавите да действат така, защото ще нанесат загуби на корпорациите. Калифорния предпочете да не изплаща милиони “компенсация” за това че е забранила нещо, което замърсява водата и оттегли забраната…

Това е глобализацията – тя облагодетелства 1% от човечеството. Днес науката и историята обединяват позицията си, че именно глобализацията и американизацията са една от причините за разрастването на съвременния тероризъм.

Ниските мита означават, че ползите от евтината чуждестранна работна ръка ще се запазят, докато произведени навън стоки се вливат в местното стопанство. В резултат работните места започват да се местят от страните с по-високо заплащане в страните с по-ниско.

Глобализацията уби българското земеделие
От голям износител, захранващ почти цяла Европа, България се превърна в аграрна държава, която същевременно внася 70% от продуктите, които консумираме. И това, ако не е фарс и съвсем явен саботаж и икономическо колонизиране!

Субсидиите, са нещо което СТО иска да премахне. Според тях не трябва да има субсидии за селскостопанското производство. Световната Банка пък открито заяви, че работниците в по-бедните държави плащат двойно-тройно по-високи мита!

Световната Банка задължава бедни и слаби икономики като нашата да намалят или директно да премахват селскостопанските субсидии и да прехвърлят “освободения” капитал в други сфери, или за погасяване на дългове, включително и към нея.

И така се стигна до днешното безумие – една аграрна държава да внася 70% от хранителните продукти.
България през последните години има трайна тенденция потреблението на вносни стоки да расте, показва анализ на Българската стопанска камара (БСК). Според авторите на изследването при ясно очерталата се световна тенденция на недостиг на храни и ръст на цените не се използват благоприятните условия в страната за развитието на селското стопанство. Анализаторите твърдят още, че за земеделска страна с добри природно-климатични дадености вносът на храни спрямо общите продажби на дребно е изключително висок.

Дял на вносните стоки:

- при месото и месните продукти – 84%,
- при зеленчуците – 78%,
- при плодовете –77%,
- при рибата и рибните продукти – 66%.

Близо една четвърт (23,6%) от продажбите на храни заемат хлябът и хлебните изделия, които се произвеждат основно със суровини, произведени у нас. В останалите видове храни делът на вноса е близо 80%.

Малко на заден план, но не и по важност остава и факта, че глобализацията налага американската “ценностна система” и разрушава местните традиции, води до стандартизация на ума и превръщането на хората в малоумни (без извинение) консуматори. Но, да сега това е малко по-назад, защото на практика ние се борим за физическото си оцеляване и къшея хляб, който все още не внасяме.

Източник: http://alterinformation.wordpress.com/2013/04/24/80432952/

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.