Исканията на протестиращите узряват с всеки изминал ден
Автор ipernik на 21-Февруари-2013
Не знам доколко ще се понравят на хората, но ето няколко предложения за изграждането на платформа:
Какво искаме?
По-малко партийност в политиката, намаляване на апетитите и щенията от страна на партийните централи. Повече гражданска инициатива в управлението на държавата!
Как може да стане това?
- Президентска република. Кабинетът на България да не се сформира от партии, квоти, интереси, кръгове и политически интереси.
- Народно събрание, сформирано на мажоритарен принцип от излъчени мажоритарно представители на регионите в България. Държавата ни е изградена от 28 области. Във всяка една от тях да бъдат излъчване мажоритарно по 5 народни представители – общо 140. В Парламента на България (Горна камара) по право да влизат Патриарха и Омбудсмана на Републиката.
- Премахване на Общинските съвети. Общините да се управляват от кметовете на Общините и на населените места в тях. Така спестяваме на държавата пари за около 9000 хрантутника и премахваме прекомерното влияние на партиите по места. Общините в дадена област да бъдат законодателно ръководени от Областни съвета. Това са 28 области с по около 30-35 представителя, излъчвани също мажоритарно. Т.е. – по-малко от 1000 областни съветници. Тези областни съвети ще се събират на общи сесии като Долна камара на Българския парламент. Тази долна камара ще има и законодателна инициатива – да създава и да предлага закони и изменения на законите. Гласуваните от тях актове след това трябва да бъдат одобрени от Горната камара на Българския парламент, която както казах по-горе ще се състои от 142 народни представителя. Накрая Президентът на Републиката ще има право на вето, както и по сегашния закон и ще може окончателно да одобрява приетите закони. Президентът ще назначава свои представители в Областите – дали ще ги наречем Областни Управители или Губернатори не е от такова значение.
- Прозрачност при финансирането на изборите – изборите за Областни съветници и Народни представители трябва да бъдат задължително мажоритарни. Всеки кандидат да бъде задължен да декларира приходите и разходите си в кампанията си. Да няма скрити дарители и да има горен праг на даренията, примерно от 20 000 лева. Всеки кандидат да се регистрира данъчно и да води счетоводни документи, които след приключване на изборите да се представят за проверка и одобрение от специално звено в Сметната палата. И едва след получаването на окончателен Акт за ревизия той да встъпва в длъжност, ако е избран.
- Да се въведе образователен ценз за гласоподавателите.
- Половин година преди изборите всеки от имащите право на глас и желаещ да упражни това си право, да подаде декларация за намерение. С това той ще заяви, че ще гласува, в коя избирателна секция. И най-важното – да носи наказателна отговорност в случай на участие в манипулация на вота, купуването и продаването на гласове и други, свързани с избирателния процес нарушения и престъпления. На базата на тези, формирани чрез доброволно волеизявление избирателни списъци, всеки гражданин, участвал в избори да има право да инициира подписка или инициатива за отзоваването на избран народен представител или областен съветник.
Но най-важното – каквито и предложения и модели да бъдат осъществени, това задължително минава през свикването на НОВО ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ и приемането на НОВА КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ!