Поредно проучване казва, че българите са най-нещастните европейци. Класацията на европейската статистическа служба е публикувана по повод Международния ден на щастието вчера, като в нея България трайно е на дъното.
На предпоследното място е Сърбия. Данните са за 2013 г. В последните години всички международни изследвания поставят страната ни трайно сред най-нещастните не само в ЕС, но и в света. Българите са категорично на последно място сред европейците, а според скорошно световно проучване на ООН след нас са само държави от третия свят - като Гвинея, Танзания, Руанда, Того.
По възрасти разбивката на Евростат показва, че най-доволни от живота си са младите до 24 години, а най-нещастните хора са над 75 г. Оказва се, че българските пенсионери са най-нещастните хора в Европа - при средно 6.8 за хората над 75 години, възрастните хора у нас в тази група оценяват щастието си с 3.8. Най-щастливи тук са исландците, датчаните и швейцарците - с по над 8. При българите между 65 и 74 г. оценката е 4.3 при средно 7. При младежите също сме на последно място - българските млади хора от 16 г. до 24 г. оценяват щастието си с 4.8, а връстниците им от Сърбия - с 4.9. Най-щастливи у нас са хората между 25 г. и 43 г. - те са постигнали обща оценка от 5.8, което обаче не им стига, за да изпреварят сърбите. Според данните в Европа е най-добре да си пенсионер в Дания между 65 г. и 74 г. Следват ги възрастните хора над 75 г. в Швейцария и Дания (8.4), както и младежите до 24 г. в Австрия (8.4).
Основният и най-важен фактор, който европейците посочват, че допринася за задоволството от живота, е здравето. След него най-често се посочват финансовото положение, ситуацията на пазара на труда и социалните връзки.
Без изненада в скандинавските страни са най-доволни от живота си. При максимална оценка от десет, което означава "напълно съм доволен", хората в Дания, Швеция, Швейцария, Финландия са оценили с 8 задоволството си от живота. След тях идват Исландия и Норвегия с оценка 7.9 и Холандия и Австрия с оценка 7.8. В Германия оценяват щастието си на 7.3. Румънците пък оценяват щастието си със 7.2.
У нас сме поставили най-ниската оценка - 4.8. Долу-горе на същото дередже се чувстват и в Сърбия - 4.9. В дъното на класацията са още Гърция, Кипър, Унгария и Португалия. Разликата между най-нещастните - българите и сърбите - и следващите е значителна, защото навсякъде оценките са 6 и над 6, тоест над средното. Най-ниската оценка 0 означава "изобщо не съм доволен". Като цяло почти 80% от европейците на възраст над 16 г. оценяват щастието си с 6 и над този праг.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!