Държавата вече ще има право да реже приема в университетите, ако има некачествени и изкуствено раздути професионални направления, които не дават добри резултати и произвеждат безработни висшисти.
Това става ясно от предложените промени в Закона за висше образование. В момента университетите сами предлагат план – приема си, а министерството на образованието само одобрява бройките. Новия документ обаче предвижда МОН да има право да отказва прием в професионални направления, които не са приоритетни за страната или пък не отчитат добра реализация. Така на практика излиза, че министерството ще може да прави държавна поръчка, но не като тази позната от времето на соца. Отказвайки предложения план прием от университетите, МОН едновременно ще предлага и специалистите, от които има нужда. Министерството ще има право да възлага обучението на тези кадри на тези университети и професионални направления, които имат най-добри резултати по отношение на учебната дейност, реализацията на студентите и приоритетите за обществено-икономическото развитие на страната.
Както „Монитор” вече писа промените в Закона за висшето образование предвиждат още, че университетите в страната няма да имат лимит за броя на платените студенти. Сега законът предвижда те да са до 5% от определения капацитет за съответното професионално направление в конкретното висше училище. Промяна ще има и в таксата за платените студенти като тя не може да надвишава 170% от диференцирания норматив. Това означава, че таксата за платено следване по медицина може да удари 11 хил. лв. Тарифата за обучение за право и психология пък не трябва да надвишава сумата от около 1884 лв. Таванът за педагогика пък ще е около 1178 лв.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!