Наплив към гимназиите в централната част на столицата отчитат от столичния регионален образователен инспекторат (РИО), като учениците имат засилен интерес към училищата, които се намират в центъра на София.
Централните гимназии са предпочитани по две основни причини – от една страна авторитетът им на институции, които гарантират качествено образование и от друга страна възможността за децата
да сменят обкръжаващата ги среда
коментира пред „Монитор” заместник-министърът на образование Ваня Кастрева, която дълги години беше началник на РИО – София. Едновременно с наплива от ученици към централната част на града, столични райони като „Студентски” и „Сердика” са останали без прием в профилирани паралелки след завършен VІІ клас. През настоящата кампания тревожен факт е и трудното реализиране на паралелките в районите „Младост”, „Люлин” и „Подуяне”, коментираха пред „Монитор”още от РИО – София. Много от кандидат – гимназистите от отдалечените райони пък са предпочели да останат в близкото училище в VІІІ общообразователен клас, вместо да учат в профилирана паралелка в по-отдалечен район. Причината е закритите профилирани паралелките в техните райони, в които тийнейджърите са искали да учат и са били приети. След като обаче прием не е реализиран, учениците са предпочели да учат в общообразователен клас, но
да останат близо до дома си, вместо да се запишат
някакъв профил в училище в друг район, където има места.
50 паралелки са закрити в столицата, като 29 от тях са в профилирани гимназии, а 21 – в професионални, отчетоха още от просветния инспекторат в София. Така за учебната 2015/2016 година се реализира прием в общо 249 паралелки в столицата, от които 169 в СОУ и профилирани гимназии и 82 паралелки в професионални гимназии. Предварителният план беше за запълване на 198 профилирани паралелки и 103 професионални.
Големият брой закрити паралелки се дължи на факта, че като цялото учениците тази година са по-малко на брой, както и на по-големия брой слаби оценки на националното външно оценяване, коментираха още от РИО – София. От инспектората не пожелаха да назоват конкретните закрити паралелки с мотива, че така
ще навредят още повече на престижа на училищата.
Както „Монитор”вече писа рекорден брой двойки и спад в знанията по математика показаха тазгодишните седмокласници на националното външно оценяване. Випускът е показа най-слабите постижения на изпита по математика след седми клас от шест годни насам. 14 939 от общо 54 305 ученици имат слаби оценки. Това са 27,51% от общия брой явили се. Седмокласниците не са се представиха блестящо и на изпита по български. Там двойките бяха 8154.
95 школа записват неприетите
95 училища в столицата предлагат места за учениците, които не са попаднали в нито една от столичните гимназии след финалния етап на класирането. Това обикновено са деца, които поради лошо подредени желания, слаб успех или друга причина не са успели да се класират.
Седмокласн-иците, които пък дори не са се пробвали да кандидатстват също могат да избират между тези столични школа, които ще сформират непрофилирани паралелки.
Записването в обявените 95 непрофилирани паралелки ще продължи до началото на учебната година. Пълният списък на училищата вече може да се намери на сайта на Регионалния инспекторат по образование. Училищата са разпръснати из много от кварталите в София.
Сред тях са 29-о СОУ в „Сердика”, 23-то СОУ в „Сла-тина”, 121-во СОУ в „Триадица”, 101-во СОУ в „Надежда”, 56-о СОУ в „Люлин” и др.
Няма кандидати за професионална диплома
Общо 13 паралелки в различни варненски гимназии са закрити още след първото класиране, когато става ясно, че за тях няма да се набере нужният минимален брой от 18 кандидати.
Паралелките, които се закриват, са за специалности, които се търсят на пазара на труда, като „Лазерна и оптична техника”, „Технология на хомеопатичните и фитопродукти”, „Брокер на недвижими имоти”, „Моделиране и конструиране на облекло от текстил” и „Организация и технология на козметичните услуги”, „Горско стопанство” и „Електрооб-завеждане на кораби”.
„Такива специалисти се търсят на пазара на труда и са по заявка на бизнеса в града. Тези паралелки обаче се закриват само за предстоящата учебна година Причината да не се наберат необходимия брой ученици е, че като цяло кандидатите за професионалните гимназии след 7-и клас през 2015-а са по-малко. Вероятно учениците предпочитат да завършат СОУ или да кандидатстват след 8-и клас”, коментира шефката на РИО-Варна Венцеслава Генова.
Сред най-желаните училища във Варна пък по традиция са езиковите гимназии, НГХНИ “Константин Преславски”, елитната МГ ”Д-р П. Берон”, СОУ „Св. Климент Охридски”, СОУП-ЧЕ “Ал. С. Пушкин” и СОУ „Найден Геров”.
Вдигат учителските заплати от октомври
Учителските заплати в средното образование ще бъдат повишени от октомври т.г., съобщи вчера в Русе президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той уточни, че в понеделник вечерта е имал среща с министъра на финансите Владислав Горанов, който го е уверил, че е осигурено допълнителното финансиране за средното образование в размер на 20 млн. лева. Според Димитров, ако тези средства се насочат към увеличение на възнагражденията на всички работещи в средното образование, заплатите ще се покачат със 7-8 процента. Ако обаче парите са само за учителите, възнагражденията им щели да скочат с 10 на сто. По думите на президента на КНСБ механизмът на разпределението на тези 20 млн. лв. зависи от договореността между Министерството на образованието и Синдиката на българските учители.
Пламен Димитров беше в Русе, за да даде началото на поредицата от срещи в страната с кандидати за кметове и общински съветници. Целта им е да се споделят идеи за подобряване на местния социален диалог.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!