Учениците от девето ОУ "Темелко Ненков" са много щастливи, тъй като тяхното училище спечели финансиране на проект по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” по схема “Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”.
Проектната рабзаботка на учебното заведение е наречена “Училище за усмивки” и се финансира с 196 500 лева, информира директорът на школото Марин Никодимов. В заложените дейности и реализацията им в едногодишен период са включени всичките 370 ученици в учебното заведение, болшинсктото от които са представители на ромския етнос. В групите по занимания ще участват и най-малките ученици от двете подготвителни групи с деца на възраст 5-6 и 6-7 години. За най-малките са предвидени двуседмични летни занимания. Целта е децата да не губят връзка с училището и учебния процес през лятната ваканция. Ще бъдат сформирани две групи с по 15 деца, като в летните им занимания са предвидени екскурзии, посещения на зоологическа градина и други образователни и възпитателни инициативи в и извън училищната сграда. Към проекта ще бъдат създадени клубове “Искам значи мога” за учениците от 5-ти до 8-ми клас. Идеята на тези клубове е за разширяване към по-горните класове на целодневната форма на обучение, която сега е само до 3-ти клас. Целта е в клубовете да бъдат включени и изоставащи в обучението ученици, като сбирките им ще бъдат два пъти в седмицата по два часа, поясни Никодимов.
В рамките на одобрения проект ще продължим и училищната инициатива “Звезда”, наречена вече “На училище с усмивка”. Това е успешно вече приложен модел за развитие на социални умения, за превенция на агресивното поведение. От няколко години в училището ни се дават предмети-символи, които са изработени от децата в ателието по приложни изкуства. За получаването на знаците, ученикът трябва да има примерно поведение, да е амбициозен в овладяването на учебния материал. В настоящия етап на инициативата, освен знаците, ще бъде разработена програма с ясни правила за това на кого да бъдат връчвани символите. В тази връзка, от всеки клас ще бъде обучено по едно дете за медиатор. Ежемесечно носителите на отличията ще бъдат награждавани с двудневни екскурзии в страната. По тази инициатива ще работят всички класни ръководители, 20-ет ученици-медиатори и училищна комисия. За професионалните паралелки е предвидено сформирането на два клуба: “Моден дизайн и артикули” и “Млад шлосер”. Идеята на клубовете е да се мотивират учениците с ранно професионално обучение да продължат образователния процес в гимназиален курс.
В спечеления проект има заложени средства за обновяването на две помещения за подготвителните класове, както и разкриването на два кабинета за интерактивно обучение, отбеляза Марин Никодимов. В тях ще се провеждат електронните уроци, каквито до момента не са реализирани в учебното заведение. Кабинетите ще бъдат оборудвани с интерактивни дъски и съответната техника по изискванията на модерното училище в 21-ви век. За провеждането на уроците в проекта е предвидено и обучение на учителите в три направления: “Работа в мултиетническа и мултикултурна среда”, “Работа с родители” и “Интерактивни методи на преподаване”. Към този проектен модул ще се създаде и Клуб за партньорство за работа с родителите. Предстои изработването на програма за дейността на клуба, в които ще бъдат привлечени 50 родители на наши ученици. Тяхната проектна мисия ще бъде връзка с другите родители, ще участват съвместно с учителите в обучения по психология и в други инициативи, свързани с мотивацията на родителите за обучението на децата.
За първи път в 9-то училище по проекта ще бъде проведено и така нареченото зелено училище за децата от 1 до 4 клас, допълни директорът.
Информация: gradski.org
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!