Какви опасности крие фактът, че почти никога не се обозначават районите, в които се провежда лов? При излет на пъдпъдък и гургулица голяма опасност няма - стреля се с дребни сачми, опасни до 30-40 метра, видимостта е добра, лесно се забелязват преминаващи хора. Но когато започне свинският лов, ситуацията се променя коренно. Ползват се мощни оръжия и боеприпаси. Като се започне от сачмите над 11/0, смъртоносни на 800 - 1000 метра и се стигне до снайперските калибри, опасни на повече от 3 километра. Особено рискови са месец октомври, до средата на ноември, когато времето е още топло, подходящо за туризъм и екскурзии в природата.
Из горите и поляните щъкат планинари гъбари, билкари, изкарват се на паша стада добитък. Гората е още разлистена, често има мъгли- съвършени условия за ограничена и намалена видимост. Оръжията стрелят далеч зад видимия участък. За утешение трябва да признаем, че сериозни инциденти със странични хора са рядкост. Но това е поради слабо развития туризъм. Гъбари, билкари и пастири се стараят да се осведомят къде ще се провежда лов и избягват тези райони.
Но данните от страни от ЕС са обезпокоителни. В Италия през 2010 година има над 250 ранени туристи, някои от които смъртоносно, и правителството се е заело да наложи драстични мерки. В страни със силно развит туризъм, като например Швейцария, е забранен ловът с нарезно оръжие. Подобни мерки се налагат в близките Румъния и Молдова. В предстоящите промени на Закона за лова в България е наложително да се предвижда обозначаване и предупредителни знаци около участъците, в които се провежда лов на едър дивеч.
За съжаление в инструктажите преди лов на дива свиня не се включват указания как да се предотврати сблъсък с агресивно или ранено животно. Дивата свиня е най-опасното животно, обект на лов у нас. През последните 6-7 години в чуждите специализирани издания се обръща сериозно внимание на факта, че мъжките - глигани стават все по-агресивни, особено на 3-4 г.
Те безпричинно нападат хора и животни. В Германия, Австрия и Франция кучетата преминават през специално обучение за избягване на атаките на дивата свиня, а в употреба са се наложили кучешки бронежилетки. В България на това не се обръща внимание и кучетата нерядко стават жертва по време на лов, по-лошото е, че има инциденти и с ловци.
Основните правила за избягване на сблъсък са: 1) Никога не заставайте на дивечова пътека. Дивата свиня се движи по един и същ маршрут и има голяма вероятност да ви "прегази", без да ви види, особено ако я гонят кучета. Невероятно, но ежегодно има такива случаи. По правило, ако се открие такава пътека, ловецът застава най-малко на 5 метра встрани. 2) Укрийте се добре, така че идващите от сектора на гонката животни да не ви виждат. Това освен висок шанс за успешен изстрел ще ви спести неприятности от ранени и агресивни диви свине.
3) Никога не преследвайте преминал близо до вас глиган, особено ако е ранен. Първо, че не можете да го настигнете. Бяга по-бързо от вас и се промушва в непроходими от човек гъсталаци.
Ако е ранен, най-вероятно ще се укрие в гъсти храсти, откъдето ще следи и напада преследвачите си. Претърсването за откриване на ранена дива свиня става по правило минимум 1 час след гонката. За това време тя ще е получила чувствителна кръвозагуба и ще е легнала. Задължително се ползват добре обучени кучета.
4) При стрелба по едро животно действайте хладнокръвно, запазете самообладание и не бързайте да излезете от укритието си за да го доубиете, ако има нужда. След сполучлив изстрел жертвата е в шок, но бързо се съвзема и непременно ще ви нападне, ако ви види.
Случва се гърчеща се или неподвижно лежаща дива свиня да скочи и да нападне ловеца или да хукне стремеглаво на някъде. Пак ще напомним, че трябва отлично да познавате оръжието си и да може бързо да презаредите с подходящ патрон. За съжаление даже опитни ловци при близка атака губят самообладание, стрелят несполучливо, не успяват да презаредят и търсят спасение по клоните на близко дърво. Като се разказва след време, случката е много забавна, но при самото нападение не е...
Ако ударената дива свиня е над 200 килограма непременно стреляйте втори път, като добре се прицелете в жизнено важни органи - сърцето, врата или в главата, между окото и ухото. При положение, че сте с гладкоцевна пушка и е на повече от 25 метра от вас, стреляйте в гръдния кош, зад плешката. Ползвайте само куршуми. 5) Внимателно следете реакцията на жертвата след изстрела. Дивата свиня е изключително жизнеспособна и устойчива на рани. В специализираните издания ще намерите пълно описание на реакцията след прострелване на различни места.
6) При приближаване към паднало животно винаги подхождайте бавно и откъм задницата в готовност за незабавна стрелба с подходящ боеприпас. Внимателно следете жертвата. Ако очите са затворени и ушите са свити, по всяка вероятност ви изчаква да се приближите и ще ви нападне. При такава ситуация стреляйте от безопасно разстояние. 7) Доубиването задължително става с изстрел. Сигурно си спомняте случая от декември миналата година, когато уж опитен стар ловец тръгна да коли смъртно ранена, безпомощно лежаща женска свиня с тегло 65-70 килограма /нищо работа/. Резултат - пишман смелчагата лежа месеци в болница с отхапани 3 пръста, счупени китка, коляно и глезен, както и травми на вътрешни органи. И забележете: животното издъхва само 2-3 секунди след предсмъртния си скок.
Източник: http://www.vestnikataka.bg/show_news.php?id=213763&cat=12
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!