Орхидея ражда ванилия, като цветето е едно от първите растения, отглеждани за красота. Трябва да полагаме специални грижи за орхидеите, за да можем да им се любуваме в домашни условия.
„Орхидеите са над 20 000 вида в целия свят, а само в Европа има около 400. Макар да се срещат и на север от Полярния кръг и на над 5000 метра в Андите и Хималаите, 90 на сто от тях растат в тропичните райони, а голяма част виреят и по дърветата – т.нар. епифитни растения, разказа за „Новинар” директорът на Ботаническата градина към Българската академия на науките (БАН) доц. д-р Антоанета Петрова по случай изложението на орхидеи, което направи градината, за да запознае любителите на растението с неговите особености.
По думите й най-важното, което трябва да знае всеки, решил да закичи дома си с изисканото цвете, е какво точно си е взел. „Препоръчвам всеки начинаещ да започне с отглеждането на хибрид от рода „пеперуди” или т.нар. фаленопсиси, защото
те са най-приспособими и лесни за гледане
Нека умори няколко такива вида, преди да мине на естествените орхидеи”, шегува се доц. Петрова. Освен че са лесни за отглеждане, тези видове цъфтят и по-често и могат да се намерят за около 10 лева по магазините, което ги прави и най-разпространени сред домакините.
Орхидеята е едно от първите растения, отглеждано за красота, което се споменава в древните източници. Още преди 3000 години античният баща на ботаниката Теофраст споменава орхидеята, но навлизането й в Европа става след Великото преселение на народите, а след промишлената революция, когато навлизат осветените оранжерии и парното отопление, те стават все по-достъпни, разказва доцент Петрова. Тя е категорична, че доскоро хората са обръщали внимание предимно на едрите цветове, но тази тенденция се е променила и сега на мода са дребните орхидеи.
Освен изящна
орхидеята може да бъде и полезна
„Един от най-ценните и скъпи аромати като подправка е естественият ванилин, който се добива от специален вид орхидея. Има много малко, които са по-скъпи от него в света”, обяснява доц. Петрова и допълва, че това, което ние консумираме като ванилия, е изцяло синтетично.
Един от любимите видове на ботаника пък е „пантофката”, при която липсват кафявите багри и тя е почти изцяло жълта с малко бяло. „Тя е открита в една партида в Англия и над 200 години се размножава само по вегетативен път”, разказва за любимката си доц. Петрова, която е категорична, че всеки, който веднъж се е научил как да отглеждат орхидеи, неминуемо започва да се интересува и от по-сложните естествени видове.
По думите й в някакъв момент всеки осъзнава красотата на естествения вид и макар той да се гледа трудно и да цъфти по-рядко, е предпочитан от познавачите на вида. Едни от тези естествени видове са големите "цимбидиуми" и "вандите", които понякога могат да надхвърлят 100 лева.
В Ботаническата градина към БАН се отглеждат над 20 вида хибридни цимбидиума, около 15 цъфтящи орхидеи пеперуди и много дендробиуми, целогинета, максиларии и др., а всички видове растения в градината надхвърлят 4000 вида, за които се грижат около 10 души.
Източник: novinar.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!