Мозъкът на някои пушачи е програмиран за по-лесно справяне с вредния порок. Това сочат резултатите от американско изследване, като специалисти от университета "Дюк" са установили, че при хора, които успешно са се преборили със зависимостта от цигарите, има по-добра свързаност между определени мозъчни региони.
Изследователите са анализирали скенерни изображения на 85 души, получени един месец, преди те да откажат цигарите. Прогресът им бил наблюдаван в продължение на десет седмици. Близо половината от участниците се върнали към порока.
Анализирайки по-обстойно скенерните изображения на пушачите, които успешно се справили с отказването от цигарите, изследователите открили нещо общо помежду им преди да се преборят с порока. Оказало се, че при тях се наблюдава по-добър синхрон между инсуларната кора, контролираща поривите и непреодолимите желания, и соматосензорната кора - мозъчен регион с важна роля за чувството за допир и двигателния контрол.
"Казано с прости думи - инсуларната кора изпраща сигнали до други части на мозъка, които взимат решението да посегнем към цигарата или да не го правим", обясняват изследователите.
Пушачи с нарушения в инсуларната кора спонтанно губят интерес към цигарите.
Източник: life.dir.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!