iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Кои храни трябва да избягваме, за да нямаме депресия и да можем да спим

Кои храни трябва да избягваме, за да нямаме депресия и да можем да спим 11_1446903274

По-голямата част от антидепресантите, които лекарите предписват на своите пациенти, са свързани с повишаване нивата на хормона серотонин. Въпреки че е невротрансмитер и неговата задача е да пренася нервните импулси от клетка в клетка, само 10% от серотонина се синтезират в мозъка, като останалите 90% се произвеждат от специфични клетки, намиращи се в стомашно-чревния тракт. Не е трудно да се досетим, че храната ни влияе силно върху настроението и общото ни емоционално състояние.

Храни, които трябва да се избягват при хора с депресивни тенденции:

Рафинирана захар – макар че захарните изделия ни карат да се почувстваме добре за около 20 минути, те водят до резки изменения в нивата на кръвната захар, в резултат на които се получава нещо като захарен махмурлук, който влияе негативно на настроението и пречи на съня.

Изкуствени подсладители – ако сте предразположени към депресивни състояния, изкуствените подсладители също не са ваш съюзник. Те потискат производството на серотонин, причинявайки спадове в настроението, главоболие и безсъние.

Трансмазнини – те косвено подпомагат депресивните състояния, като с регулярната си консумация запушват артерии и възпрепятстват оросяването с кръв на мозъка.

Алкохолът е доказан супресор на работата на централната нервна система.

В зависимост от индивидуалната кофеинова чувствителност, някои хора изпитват смущения в съня, които сами по себе си са достатъчни, за да доведат до спад в настроението. Освен това могат да се появят оплаквания като треперене, тревожност и раздразнителност.

Генно модифицирани храни. Ако досега сте подозирали ГМО храните в причиняване на вреди на тялото, това вероятно е най-голямата от тях. Основната причина, поради която се разработват изкуствени сортове храни е, че по този начин те стават устойчиви към пестицидите и хербицидите, с които биват обработвани. От всички тях, към настоящия материал се отнасят глифосат хербицидите. Те са тези, които унищожават бактериите и не могат да бъдат отмити или почистени. Лесно е да се досетим, че глифосата унищожава известна част от чревната ни флора, която е жизнено необходима за производството на аминокиселини като триптофан, който е прекурсор на серотонина.

Антибиотици – след като вече споменахме важността на чревните бактерии, естествено е да се спрем и на антибиотиците. Около 80% от антибиотиците, които влизат в нашите тела всъщност не са ни изписани от лекуващия лекар, а се промъкват незабелязано задно с месото, което консумираме, и което бива третирано с тях. Начин да елиминираме тази заплаха е като проучим източника си на месни продукти, и се уверим, че животните не са третирани с подобни медикаменти.

Най-честите основни причини за депресията могат да бъдат сведени до няколко.

Промяна в биологичните особености – при повечето от страдащите от депресия, налице са измененията във функцията на мозъка. Тези промени имат съвсем физически измерения и са видими при скенер. Все още не е ясно какво ги причинява, но е ясно че са от значение за проявата на депресивни състояния. Показанията на скенера могат да бъдат полезни за идентифициране на това, което може да се случи в период от 10-20 години напред.

Биохимия на мозъка – невротрансмитерите са химикали, които предават информацията и ни карат да функционираме по определен начин. Предвид функцията на невротрансмитерите, често е трудно те да бъдат разграничени от хормоните. Основната им разлика е, че невротрансмитерите се отделят от неврони, разположени в близост до целта, а хормоните биват секретирани от жлези и се транспортират чрез кръвта до органите, за чиято работа са отговорни. Загубата на баланс в съотношението на тези химикали е фактор за депресията.

Хормони – хормоналните изменения могат да са причинени от редица фактори (като: нарушена тироидна функция, менопауза и много други) и могат да се окажат част от причините за отключването на депресията.

Наследственост – сред страдащите от депресия често се откриват кръвни роднини с идентично или сходно състояние.

Травматични житейски събития – често емоционалните травми резултират в отключването на нежелани психологически симптоми. Такива събития могат да се окажат: загуба на близък човек, финансови сътресения, екстремен стрес за продължителен период от време или травми от детството.

Източник: novinar.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.