iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Храни ни разболяват

Храни ни разболяват 04_1428409341

Можем да се разболеем от 200 болести заради опасни храни. В това число са не само леките форми на чревни разстройства, но и по-тежки заболявания, включително и рак.

Консумирането на небезопасни храни е свързано със смъртта на над 2 млн. души в целия свят. По последни данни в европейския регион има 310 хил. човека с бактериални хранителни инфекции, от които има данни за 304 смъртни случая, като това е информацията само за „върха на айсберга”. Това каза вчера проф. д-р Веселка Дулева, национален консултант по хранене и диететика, в навечерието на Световния ден на здравето. Тази година той е посветен на безопасното и здравословно хранене.

Здравословното хранене осигурява до 35% защита от раковите заболявания, единодушни са специалистите по хранене. Барбекюто определено не е от тях. Бързо изпеченото на открит и силен огън месо има канцерогенен ефект, като най-често причинява рак на стомаха, дебелото черво и тънките черва, хранопровода или панкреаса. Това пък твърдят експерти от Анадолу Медицински Център. Те предупреждават, че месото, приготвено на силен огън за кратък период от време, има канцерогенен ефект и крие рискове за здравето. Като причини за появата на

рак на стомаха, червата и на хранопровода

на преден план излиза начинът на приготвяне на месото и честотата на консумация.

От храните, обработвани на висока температура, най-голям риск представляват тези, които са богати на протеини. Ако на силен огън обаче се приготвя риба, тя също не е безвредна. При печенето на висока температура пържолата или кебапчето претърпяват денатурация. След това обаче стеклите се от тях мазнини в скарата изгарят. Получава се оксидиране, което се прикрепя към мръвката и попада с нея в човешкия организъм. Затова специалистите по хранене препоръчват да не се набляга на барбекюто по празници, а когато все пак консумираме скара, да я преглъщаме с обилно количество салата, която действа като антиканцероген.

Включването на зеленчуци и плодове в менюто намалява риска от рак на белия дроб, устата, хранопровода, стомаха и на дебелото черво, уточниха от Националния център за обществено здраве и анализи. Витамините С и Е, каротеноидите и други фитохимични и антиоксидантни елементи в плодовете и зеленчуците

неутрализират отделяните оксиданти

които са в основата за развитие на карценомите.

Сухите мезета, тип колбаси, са изключително опасни за хипертониците, тъй като количеството сол в тях надвишава 5-10 пъти допустимото здравословно количество. Натриевият катион в тях задържа водата, от което се вдига кръвно и се натоварва сърцето. В някои от трайните колбаси производителите добавят нитрати за запазване на свежия червен цвят. След като те бъдат погълнати, се превръщат в нитрозамини, които са канцерогенни и опасни за черния дроб и пикочния мехур.

Солта, когато е сложена в ястието и се готви заедно с него, също е опасна, тъй като се превръща в оксидант. Затова диетолозите препоръчват ястията да се осоляват, след като се свалят от огъня.

Пържените ястия провокират гастрит и язва. Когато менюто е предимно от месо и мазни храни, подаграта и диабетът са неизбежни. Захарната болест, от своя страна, уврежда бъбреците, черния дроб, сърцето и очите.

Учат децата с филмче как да се хранят

Триминутно филмче „5 ключа за по-безопасна храна“ ще бъде прожектирано по училищата и детските градини. То е поръчано от Министерството на здравеопазването и Националния център по обществено здраве и анализи.

Филмът запознава малчуганите с три различни вида микроорганизми – едни, които помагат; други - лошите, които обаче не причиняват болести; и истински опасните - патогенните, които могат да доведат до заболявания и дори до смърт.

На родителите националният консултант по хранене и диететика проф. Веселка Дулева пък препоръча пет начина, с които да предпазят максимално децата си от заболяване чрез храната. Основните правила за това са:

-поддържайте чистота, за да се избегне замърсяване с вредни микроорганизми;

-разделяйте суровата от сготвената храна, за да се избегне смесване и замърсяване;

-гответе достатъчно храната, за да се унищожат микроорганизмите;

-съхранявайте я при ниска температура;

-използвайте безопасни вода и хранителни продукти с доказан производител.

Източник: monitor.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.